Brezová miazga:

Brezová miazga je 100 % rastlinná voda. Je to vynikajúci produkt brezy, ktorá cez svoj koreňový systém prefiltruje obyčajnú vodu, zbaví ju toxínov, potom ju obohatí organickými látkami, živinami, vitamínmi, minerálmi a nakoniec ju v listoch nabije slnečnou energiou. Výborná vec pre všetky živé organizmy. Nezaťažuje tráviacu sústavu. Organické látky na seba viažu stopové prvky a spolu s nimi ich pohotovo dopraví do všetkých buniek našeho tela.

Brezová voda sa zbiera len na jar, keď stromy začínajú žiť. Aj preto je taká vzácna. Naviac rokmi ľudia zistili, že táto voda má omladzujúce účinky. Upevňuje nervový systém, aktivuje látkovú výmenu, pomáha pri liečbe skorbutu, reumy, chorôb obličiek, pečene, tráviacej sústavy, pôsobí proti hlístam a protiskleroticky.

Zloženie brezovej miazgy:

Obsahuje flavonové glykozidy (cca 2%), silice (cca 0,05 až 0,5%), triesloviny (cca 5 až 9%), vitamín C, karotény, organické kyseliny, saponíny, minerálne látky, betulalbín, olej, cukor, fytoncídy, horčík, meď, draslík, železo, kyselinu jablčnú, éterické látky, aromatické látky a ďalšie dôležité živiny.

Zber brezovej miazgy:

Brezová miazga sa zbiera na jar, keď stromy začínajú žiť tesne predtým ako vyrašia mladé lístky. Obdobie zberu trvá len 1-2 týždne a záleží od nadmorskej výšky kedy začne, vo vyšších polohách začne neskôršie. Najčastejší spôsob odberu je: Nožom napichnúť brezu do kmeňa cca 0,5 cm až 1cm hlboko do dierky  vsunieme zastrúhané drievko, po ktorom nám bude brezová miazga stekať do pripravenej nádoby.

Z jedného stromu neberte veľké množstvá miazgy max 0,5 až 1liter pretože tým zbytočne strom vysilujeme. Pri veľkých odberoch sa z toho strom nemusí spamätať a môže uschnúť. Napichujeme iba dospelé jedince briez v žiadnom prípade nenapichujte mladé stromčeky nakoľko by sa z toho nemuseli spamätať. Dieru po vpichu potom zatlačíme a môžeme zatrieť štepárskym voskom alebo aspoň hlinou. Najlepšie je použiť štepársky vosk, pretože hlina vie odpadnúť.

Brezová miazga má takú jemne sladkú chuť môžeme ju dochutiť plátkom citrónu a uchovať cca 1 týždeň v chladničke.

Podobne ako brezová miazga sa dá zbierať aj miazga z Javora.

 

Videá odber miazgy: