Pečenie jedlých gaštanov:

Kamaráti dnes si povieme o výbornej delikatese, ktorú na jeseň môžete vyskúšať. Jedná sa o jedlé gaštany. Jedlé gaštany do našich končín priniesli turci ešte v 16. storočí. Od tých čias sa stali medzi ľudmi veľmi obľúbené a hojne využívané. Dnes sa z nich robieva výborné gaštanové piré. Poprípade sa dajú variť alebo piecť či už doma v trúbe alebo v prírode na ohnisku, kde chutia podľa mňa najlepšie :-)

Kedysi ich ľudia v časoch nedostatku obilia používali po zomletí ako prímes do múky a piekol sa z nich chlieb. Boli hojne vysádzané no v posledných rokoch sa im u nás prestáva dariť. Nápáda ich nebezpečná huba, ktorá spôsobuje ich vysychanie.

Napriek tomu sa stále dajú po Slovensku nájsť aj voľne v prírode. Keďže sú čoraz vzácnejšie býva po nich veľký dopyt a je štastie ak sa Vám nejaký ujde. Jedlé gaštany sa dajú aj pestovať, no chce to roky trpezlivosti a starostlivosti. Pokiaľ nepoznáte žiadne miesto, kde rastú voľne nezúfajte. Vždy na jeseň a začiatkom zimy sa dajú kúpiť na tržniciach a v hypermarketoch.

 Gaštany obsahujú aj viacero vitamínov a minerálov. Z vitamínov obsahujú napr. vitamín A,C,B. Ďalej obsahujú železo, mangán, draslík a magnézium.

V ľudovom liečiteľstve sa odporúčajú na žalúdok či proti únave. Mali by zlepšovať kvalitu kože a vlasov. Pôsobia očisťujúco pre pečeň.

 

Príprava na ohni je úplne jednoduchá.

Spravíme si pahrebu, ktorú necháme vyhorieť aby nám ostali iba uhlíky. Na týchto uhlíkoch budeme gaštany piecť cca 10-15minút. Občas ich môžeme paličkou pootočiť. 

Dôležité upozornenie: Pred pečením je potrebné každý gaštan troška narezať. Inak by mohlo dôjsť k explózii gaštanu v ohnisku. Z ohniska môže odfrknúť žeravý uhlík a spôsobiť požiar.

Nezabudnite na to!!!

Prajeme Vám dobrú chuť :-)