Marec v prírode:

20160317 164547

Známe príslovie "Marec poberaj sa starec" sa dá zameniť aj za "Marec poberaj sa zima preč". Marec je prelomový mesiac na horách sa väčšinou ešte stále drží sneh a v nížinách pomaličky zima odovzdáva svoje žezlo jari. Marec je mesiac kedy príroda v nížinách začne znova ožívať. Ukazuje sa prvá zeleň, prvé jarné huby i naše vtáctvo znova ožíva a veselo začína čvirikať. Na človeka môže po zime dopadať tzv. jarná únava. Dlho sme nemali dostatok slnka, čerstvú zeleninku či ovocie.  Človek sa po dlhej zime cíti unavene ale toto všetko po pár týždňoch prvých slnečných jarných dní a krásneho a sviežeho jarného vzduchu prejde.

Práve teraz je správny čas na túlanie sa po prírode, ktorá pomaličky začína ožívať. V prírode môžeme nazbierať aj prvé jarné elixíri "života-budiče". Viac sa dočítate v článku nižšie.

 

Hubárom začína nová sezóna:

P1030584

Marec je mesiac, na ktorý sa veľa hubárov veľmi teší. Pýtate sa prečo? Krajom našich lesov to začne tento mesiac ožívať. Ukážu sa prvé Smrčkovce české, na ktoré sa už asi teší väčšina hubárov. Sú to skvelé jedlé huby. Pre mňa je to štart novej hubárskej sezóny. Vyskúšajte aj skvelú smržovú praženicu zo žihľavou. Recept nájdete na spodu článku TU. Nezabudnite vyskúšať aj skvelú pochúťku: Smažené smrže na masti. Okrem Smrčkov sa dajú stále zbierať aj Uchovce bazové, Plamienka zimná, ktorá bude pomaličky končiť a rovnako tak bude končiť aj Hliva ustricová.

 

Poslovia jari hrdo hlásia jej príchod:

20140223 151613

V marci už sú snežienky rozkvitnuté v každej záhradke a niekde dokonca aj voľne v prírode. Hlásia nám príchod jari. Snežienky sú nádherné rastlinky. Sú zákonom chránené, takže neodporúčame ich trhať. Viete o tom, že táto krásna rastlinka je jedovatá? Jej najjedovatejšia časť je cibuľka. Obsahuje alkaloidy. Konzumácia môže vyvolať nevoľnosť, hnačku a zvracanie. Dúfam, že Vám nenapadne ich koštovať :-) Páčia sa mi lesy, kde snežienky vedia rásť voľne v prírode je to nádhera:

 

Začínajú sa ukazovať mladučké lístočky zdravého Cesnaku medvedieho:

P1000625sd

V marci sa začína ukazovať aj veľmi zdravá liečivá rastlinka Cesnak medvedí. Po zime nám dodá potrebné vitamíny, živiny a troška nás naštartuje. Táto rastlinka je nielenže veľmi zdravá ale je aj chutná. Perfektná najemno nakrájať na maslový chlebík, do šalátov či jarných polievok (pridávať až nakonci varením sa strácajú jej cenné liečivé účinky). Poprípade si môžete vyrobiť zdravú tinktúru z cesnaku medvedieho. Stačí ho natlačiť do skleneného pohára či fľaše a zaliať alkoholom napr. vodka. Necháme 2 až 3 týždne ľuhovať a potom scedíme. Uchovávame v chladničke. Túto zdravú medicínu užívame 2x denne po 20 kvapiek. Ak ste šofér tak pozor nato :D Viac sa dozviete tu: Cesnak medvedí.

 

 V marci začína tiecť aj zdravá Brezová miazga:

miazga

Tento mesiac v kmeňoch briez prúdi zdravá brezová miazga. Táto prírodná voda obsahuje mnoho minerálov, živín a vitamínov. Po zime dodá telu potrebnú energiu. Obdobie kedy miazga tečie je len veľmi krátke, trvá cca 1 až 2 týždne. Každý rok to je troška posunuté ale vychádza to väčšinou na mesiac marec až apríl. Záleží to aj od nadmorskej výšky a od toho aká tuhá zima tento rok bola. Pri odbere to treba robiť hľavne s rozumom!!! Ak to nevieme môžeme strom poškodiť, ba dokonca môže aj uhynúť. Viac sa dočítate v článku: Brezová miazga.

 

 Vyskúšajte žihľavovú praženicu:

P1030565ccc

Mladá žihľava, ktorá začína v tomto období rásť je výborná a zdravá rastlinka. Dodá telu potrebné živiny po dlhej zime. Mám tu pre Vás menší tip ako mi žihľava najviac chutí. Šupnite ju do klasickej praženice a uvidíte, že si túto pochúťku budete robiť každú jar. Viac v článku: Žihľavová praženica.

 

Žihľava a jej využitie:

45ccc

Už sme si povedali ako si pripraviť žihľavovú praženicu no ešte Vám dám ďalšie tipy ako túto rastlinku využiť. Teraz v marci rastie krásna mladučká žihľava. Môžete si ju nasušiť a robiť zdravé čaje poprípade ju môžete použiť namiesto špenátu. Ja mám rád zdravý kokteil zo žihľavy. Stačí si natrhať mladučkú žihľavu stačí 5 žihľavových vňatí (mladučké konce). Doma ju poriadne umyť a hodiť do mixéra či smoothie mixéra. Pridať vodu, jeden banán a poriadne najemno rozmixovať. Tento žihľavový kokteil treba užívať jeden 0,2l pohár denne po dobu 2 týždňov. Krásne nám prečistí naše telo a krv! Tento kokteil je vhodný aj pri chudokrvnosti, keďže žihľava obsahuje množstvo železa. Viac o liečivých účinkoch žihľavy: Žihľava.

 

 Nezabudnite si nazbierať Podbeľ liečivý:

898989fffff8

Jedna z prvých liečivých rastliniek, ktorá sa zbiera a suší je Podbeľ liečivý. V marci keď už je po snehu ho hľadajte na slnečných stráňach, na rôznych navážkach, rúbaniskách a podobne. Určite si túto liečivú rastlinku nazbierajte je perfektný na priedušky, kašeľ, bolesti hrdla a čistí plúca. Viac v článku: Podbeľ liečivý. Zároveň odporúčame prečítať článok o sušení a skladovaní: Sušenie rastlín.

 

 Jelene zhadujú svoje parožie:

ff5445e44e4ew

Koncom februára začali najsilnejšie jelene a postupne celý marec a apríl až do začiatku mája budú svoje trofeje zhadzovať mladšie jelene. Preto v týchto mesiacoch môžete v prírode natrafiť na takúto parádu. Viac o zhodoch sa dočitate v článku: Jelenie zhody.

 

Objavuje sa aj Plúcnik lekársky:

IMG 0054dd

Ďalšia liečivá rastlinka ktorá sa v marci objavuje je Plúcnik lekársky. Môžete si ho nazbierať a nasušiť spolu s Podbeľom. Ja miešam zmes podbeľu + plúcnika + prvosienky. Je to výborný čaj na kašeľ, priedušky a dýchacie cesty. Viac o plúcniku sa dočítate v článku: Plúcnik lekársky.

 

Rybári v marci:

DSC02020

Neviem ako ostatní rybári v marci ale ja osobne tento mesiac dávam rybám odpočinok. Snažím sa spraviť inventúru rybárskeho vybavenia. Pozerám čo mi chýba na začiatok novej pstruhovej sezóny, ktorá sa už pomaličky blíži. Teším sa na rybársku výstavu, ktorá býva v Trenčíne v týchto dňoch. Určite ju odporúčam navštíviť: http://rybarska-vystava.sk/. Dokupujem čo treba väčšinou mušky a menšie rotačky na nasadených dúhakov. Snažím sa zbehnúť aj na nejakú rybársku brigádu, ktoré sa konajú pred štartom novej pstruhovej sezóny. Tá nám začína už 16.apríla a všetci sa na ňu tešíme.

 

Neseďte doma vybehnite na jarnú turistiku:

IMG 20170219 143022

Teraz po zime sa človek často cíti unavený, bez energie a nič sa mu nechce. Je to prejav tzv. jarnej únavy. Najlepší liek na tento neduh je vyraziť cez víkend na peknú turistiku. Zoberte si niečo dobré pod zub a vybehnite na hory troška sa dobiť energiou. Zo začiatku sa Vám šľapať moc chcieť nebude ale ako budete stúpať tak to opadne a budete sa znova cítiť fajn. Čerstvý jarný vzduch a prebúdzajúca sa príroda je balzam na dušu. Treba znova nabrať kondičku do novej sezóny. Tu je náš posledný výlet na vrchol Klepáč. Ďalšie tipy na turistiku nájdete tu: Zálesáctvo na cestách.

 

Doplňte si výbavu na novú sezónu:

P1020463777788 

Asi väčšina z Vás mala v zimnom období od kempingu a nocovania v prírode pauzu. Samozrejme nájde sa aj pár zálesákov, ktorý chodia kempovať a nocovať do prírody aj v zime :-) No prevažná väčšina si to užíva hľavne od jari do jesene, keď je v prírode troška teplejšie. Pred novou sezónou sa môžete mrknúť na Vašu výbavu a poprípade to čo chýba doplniť. V našej sekcii: Recenzie vybavenia nájdete množstvo užitočných rád a recenzii vybavenia. Napr. Tip na stan, Tip na varič, Tip na riad do prírody, Tip na kvalitný ruksak atď...