Garmin Etrex 20 - recenzia:

Dnes si spravíme menšiu recenziu turistickej navigácie Garmin Etrex 20. Táto navigácia je vhodná pre pešiu turistiku ale aj cykloturistiku.

 

Odolnosť a material:

Navigácia je vyrobená z tvrdeného plastu a gumy. Na to, že je taká maličká má troška mohutnejšie telo ale to je preto, aby bola odolná menším nárazom. Znesie menšie pády a dokonca nevadí ani keď Vám padne do kaluže s vodou. Je vodeodolná, takže sa nemusíte báť používať ju aj keď prší. Znesie vodu, sneh, a krátkodobé namočenie. Je vidieť, že čo sa odolnosti týka je zhotovená veľmi solídne. Kryt batérii je opatrený menším zámkom, aby sa nám ani pri páde neotvoril.

 

Napájanie:

Navigácia je poháňaná 2x AA alkalickými batériami. Myslím, že to nie je zlá voľba pretože si ich do ruksaku môžete nabaliť dostatočnú zásobu. Aj keby na ne zabudnete "tužkovky" sa dajú zohnať skoro v každej dedine. Pri neustálom zapnutí Vám batérie vydržia cca 24 hod. Osobne ju ale nemávam neustále zapnutú. Zapínam ju len vtedy, keď si chcem pozrieť polohu kde sa nachádzam. Takže pri mojej spotrebe mi batérie pár týždňov či mesiacov vydržia :-) 

 

Systém:

Čo sa týka GPS modulu je celkom rýchly a presný. Vaša presná poloha nabieha pomerne rýchlo aj v dolinách a zalesnených oblastiach (aspoň oproti bežným telefónom s navigáciou). Celý systém je v slovenčine. Čo by som mu troška vytkol je dlhšie načítanie máp a to hlavne pri rýchlejšom oddiaľovaní a približovaní.

 

Ovládanie:

Ovládanie je zabezpečené za pomoci tlačítok a Joestiku. V dnešnom svete kedy si už človek zvykol na dotykovú obrazovku telefónov to človeku príde troška zaostalé, pomalé a neohrabané ale po čase sa na to dá znova zvyknúť :-) Aj keď osobne by som radšej privítal dotykové ovládanie. Moja ďalšia turistická navigácia bude jednoznačne s dotykovým ovládaním.

 

Menu a funkcie:

Menu je pomerne prehľadné len to chce troška si zvyknúť na joestickové ovládanie a prehliadanie rôznych položiek či funkcii.

Na mape si môžete označovať a ukladať rôzne body, môžete si merať vzdialenosť k danému bodu, vytvárať trasy, pozrieť si aktuálnu nadmorskú výšku, aktuálnu polohu, Vaše aktuálne gps súradnice(to sa môže hodiť ak by ste sa zranili a potrebovali pomoc). 

Čo sa týka máp mám tam nahrané mapy topo v4 s farebne označenými turistickými chodníkmi, ktoré sú dosť podrobné a prehľadné + tam mám mapu Európy a cyklomapy CZ.

Navigácia obsahuje aj funkciu kompasu, ktorú môžete využiť hlavne pri hľadaní kešiek pri hre geocaching. Ďalšia funkcia je prehľad skrýš pri geocachingu, takže kto sa tejto hre venuje má navigáciu na to vybavenú.

Ďalej tu máme funkciu trasový počítač, kde si môžete pozrieť: Aktuálnu rýchlosť, Max. rýchlosť, Čas pohybu, Koľko ste prešli, nadmorskú výšku, atď...

Ďalšie funkcie ako kalendár, stopky, budík, kalkulačka, východ a západ slnka a fázy mesiaca, aktivita rýb, prehľad satelitov moc predstavovať netreba.

Túto navigáciu by som odporučil luďom, ktorí hľadajú odolnú a spoľahlivú turistickú navigáciu do prírody. Luďom, ktorým nevadí zastarané ovládanie pomocou tlačítok a niekedy trocha dlhšie načítanie máp. Na oplátku Vám navigácia ponúkne slušnú výdrž, spolahlivosť, dobrú odolnosť a presné a pomerne rýchle zobrazenie aktuálnej polohy.

 

Neodporúčam ju smartfón závislákom, ktorí už sú zvyknutí na dotykové ovládanie a rýchle procesory. Vás by asi mohlo zaostalé ovládanie a zdĺhavejšie načítanie dosť otravovať :-D

Turistickú navigáciu zakúpite tu: