S lukom a kušou (mechanické zbrane kategórie D) je možné loviť ak sú splnené tieto podmienky:
1/ Jedná sa výlučne ohradený poľovný revír typu obora/zvernica
2/ Ste držiteľom poľovného lístka na odstrel konkrétneho zvieraťa (teda ste poľovník)
3/ Váš kladkový luk alebo kuša majú napínaciu silu aspoň 50 libier
4/ Máte základné zručnosti s narábaním s takýmito zbraňami.
Luk sa vyrába iný pre pravákov a iný pre ľavákov. Pravák drží luk v ľavej ruke a tetivu naťahuje pravou aj je označený skratkou "RH" alebo "P". Ľavý luk je označený skratkou "LH" alebo "L".
Kladkové luky:
Luky s kladkovým systémom sú určené k športovej a loveckej streľbe. Kladky uľahčujú strelcovi zacielenie na cieľ, pretože v určitom bode prevezmú spätný ťah tetivy a strelec necíti odpor tetivy. Po uvoľnení dosiahne šíp väčšiu rýchlosť, ktorá záleží hlavne na type a tvare kladiek.
Sú to veľmi presné a silné luky, ktoré sa s obľubou používajú na lov zveri hlavne v zahraničí.
Olympijske luky:
Olympijským lukom je zvratný luk. Zvratný sa označuje preto, že jeho konce, na ktorých je upnutá tetiva smerujú opačne ako je celá línia luku. Tieto typy lukov sa vyrábajú ako skladacie, čo uľahčuje ich prepravu. Stred býva obyčajne drevený, ramená sú obyčajne z laminátu spevneného skleneným vláknom.
Tieto luky majú množstvo možností ďalšej výbavy, ako sú stabilizátory, mieridlá a podobne.
Tradičné alebo reflexné luky:
Môžme ho definovať ako hocijaký tradičný zvratný luk – bez kovovej rukoväte. Na luku sa nenachádza žiaden jazýček, mieridlá, stabilizátory, bez pridanej hmotnosti. Reflexné luky nevyužívajú žiadnu špeciálnu technológiu, ich konštrukcia je tradičná. Slúži k rekreačnej a športovej streľbe, silnejšie reflexné luky nad 50 lb aj k lovu zvery. S podobnými lukmi lovili zver naši predkovia. Osobne som majiteľom reflexného, mongolského luku a som s ním veľmi spokojný :)