Pôvabnica fialová:

Neskoré jesenné mesiace hubárov poteší krásne sfarbená a chutná Pôvabnica fialová (Lepista nuda). Pôvabničky fialové sa začínajú ukazovať koncom septembra a rastú až do decembra. Jedná sa o chutné huby, ktoré skúsenejší hubári  s obľubou zbierajú. Pôvabnice sa dajú zavárať, použiť do polievok, omáčok, na smaženie atď... Majú svoju špecifickú arómu, ktorá nie každému musí sadnúť. Niektorí hubári si Pôvabnice nevedia vynachváliť, iný nad nimi ohŕňajú nos...

Ja som osobne Pôvabnicu fialovú začal zbierať až teraz posledný rok a vyskúšal som ju nakladať v sladkokyslom náleve. Musím povedať, že mi veľmi chutí a zaradím ju medzi moje obľúbené jesenné huby, ktoré zbieram. Páči sa mi aj jej krásne fialkové sfarbenie, ktoré Vám doslova rozžiari Váš košík.

Jediné na čo si treba dávať pozor, že za surova je mierne jedovatá. Látky, ktoré obsahuje rozpúšťajú farbivo v červených krvinkách. Tieto látky sa ale tepelnou úpravou ničia, takže po dôkladnej tepelnej úprave ich môžeme bez najmenších problémov konzumovať.

Pôvabnica fialová rastie v listnatých aj ihličnatých lesoch a vieme ju nájsť aj na lúkach a v parkoch.

Zavárané pôvabnice:

 Zámena: Čo sa týka možnosti zámeny podobná je Pôvabnica dvojfarebná, ktorá ale nemá až tak výraznú fialovú farbu (má fialovú len nožičku). Aj keby ste si tieto huby zamenili nič sa nedeje nakoľko Pôvabnica dvojfarebná patrí rovnako medzi výborné  jedlé huby, ktoré rastú na konci jesene.

Treba si však dávať pozor na zámenu s nejedlou hubou Pavučinovcom fialovým. Ten sa na Pôvabnicu svojim sfarbením nápadne podobá treba si preto základné rozdiely naštudovať v atlase a napozerať na fotografiách. Pavučinovec rastie hlavne v letných mesiacoch ale aj na jeseň. Rastie od júna do októbra. Pôvabnicu fialovú by sme mali rozpoznať aj vďaka jej typickej vôni.

 

Obrázky Pôvabnice fialovej:

 

Video z pátrania po Pôvabnici: