Eka Nordic W12 Camowood - Made in Sweden:

 

Máme tu ďalšieho švédskeho výrobcu nožov firmu EKA, ktorá započala svoju výrobu už v roku 1882. Vyrábajú nože určené poľovníkom, lovcom, rybárom na expedície do prírody ale aj taktické armádne nože. Švédske nože som si veľmi obľúbil, preto som sa na testovanie a recenziu tohto noža veľmi tešil. Zaujal ma svojou masívnou fulltangovou konštrukciou, kvalitnou švédskou oceľou a šikovne zladeným kidexovým púzdrom s kresadlom a brúskou. 

 

Základné údaje:

Celková dĺžka: 230 mm
Dĺžka čepele: 120 mm
Hmotnosť: 220 g
Hrúbka čepele: 4 mm
Materiál čepele: Sandvik 12C27
Materiál rukoväte: G-10
Púzdro:

Kydexové

 Čepeľ : Nôž je zhotovený z kvalitnej švédskej sandvikovej oceľe (12C27). Hrubá 4mm čepeľ a kvalitná fulltangová konštrukcia tento nôž predurčuje radiť, kľudne aj do kategórie "Survival nože". Znesie aj hrubšie zaobchádzanie ako páčenie, sekanie, preštiepnutie polienok na oheň atď... Škoda, že nemá scandi výbrus ako som na to zvyknutý pri švédskych nožoch značky MORA. V porovnaní s Morou je rezivosť o niečo horšia. Bude to zapríčinené iným štýlom výbrusu a hrubšou čepeľou. Rezať sa s ním samozrejme dá slušne ale tí z Vás, ktorí ste zvyknutý na rezivosť švédskych nožov MORA môžete byť troška sklamaný...

Rukoväť: Črienky sú zhotovené z kompozitného materiálu G10. Ten je tvorený sklenným vláknom a epoxidovanou živicou. Jedná sa o ľahký, odolný a veľmi pevný materiál,ktorý je ideálny pre survival nôž. V ruke sa drží príjemne a dá sa doň poriadne oprieť. Páči sa mi aj farebné prevedenie v imitácii dreva ktoré mu veľmi pristane. 

 Púzdro: Je zhotovené z kydexu. Opäť skvelý výber materiálu, ktorý je pevný a ľahký. Nôž si máte možnosť pripnúť na opasok, za nohavice alebo na šnúrku okolo krku. Aj keď na tento štýl nosenia sa mi zdá už priťažký. Osobne by sa mi ho zavesený okolo krku nosiť nechcelo :)

Ako bonus máme na púzdre putko, v ktorom sa nachádza magneziové kresadielko. Dobre nám poslúži pri núdzovom založení ohňa. Na rukoväti kresadla sa nachádza menšia brúska, ktorá v prípade poľných podmienok dobre poslúži na dobrúsenie ostria. 

Celkovo sa mi Eka Nordic W12 veľmi páči a môžem tento nôž smelo odporučiť. Čo sa týka konkurencie môžete tu porovnávať napríklad s Morou Garberg.