Fiskars K40 - plávajúci nôž!

Ako som sa motal jedným záhradníctvom narazil som tam na pomerne lacný nôž (cena sa pohybuje od 9-12€) značky Fiskars K40. Hovorím si za tú cenu ho vyskúšam a uvidíme aký pracant to bude. Zobral som ho do lesa a po chvíľke rezania som zistil, že sa jedná o šikovného parťáka pre menej náročných užívateľov. Nôž výborne sadne do ruky, je ľahký a čepeľ je pomerne slušne nabrúsená. Poteší aj záštita, ktorá chráni ruku "menej šikovných" pred skĺznutím na čepeľ.

 

Čepeľ je zhotovená zo švédskej nerezovej oceľe. Bohužiaľ viac informácii sa mi o nej nepodarilo vypátrať ani na stránkach výrobcu. Píšu akurát, že sa jedná o kvalitnú nehrdzavejúcu oceľ. Ostrie je nabrúsené pomerne slušne, jediné čo by som vytkol že mohlo byť potiahnuté až do konca čepeľe smerom k rukoväti. Pozor si treba dať aj na zapustenie čepele, ktoré v rukoväti nie je príliš hlboko. Takže nejaké ťažšie práce ako páčenie, sekanie by som s týmto nožom určite nerobil. Rezivosť noža na drevo je výborná rovnako tak by sa nôž nemal hneď zatupiť.

Čo sa týka rukoväte nečakajte nič extra. Jedná sa o obyčajný tvrdený plast, ktorý je ergonomicky vytvarovaný a príjemne sadne do ruky. Nôž sa drží naozaj skvelo a vďaka dutej rukoväti je veľmi ľahučký a obratný. Do dutého vnútra rukoväte si môžete schovať aj pár drobností a premeniť tak fiskars na tzv."rambo nôž". Stačí otvoriť oranžovú krytku rukoväte.

Vďaka tomu, že rukoväť je dutá dokáže nôž plávať. Oranžovú časť rukoväte je vo vode vidieť ako plavák. Takže pokiaľ sa venujete splavovaniu, jachtingu či inému vodnému športu a hľadáte spoľahlivý pracovný nôž, ktorý dokáže plávať môže byť pre Vás Fiskars K40 výborná voľba.

Púzdro noža je zhotovené z čierneho plastu a má úchyt na opasok nič viac od neho nečakajte... Jednoduché obyčajné plastové púzdro :D 

Základné údaje:

Celková dĺžka: 22,5cm

Dĺžka čepele: 10cm

Hmotnosť: 70g

Na záver už len krátke zhodnotenie pre koho je tento nôž s dobrým pomerom cena/výkon určený. Pokiaľ hľadáte lacný jednoduchý nôž čo dobre reže určite ho využijete v lese, na rybách, na chate, na záhrade, v dielni či niektorí možno aj v kuchyni. Čo sa konkurencie týka pozrite sa po značkách Mora či Hultafors ktoré majú v tejto lacnej cenovej kategórii tiež pár modelov s dobrým pomerom cena/výkon.