Hubárske nože:

qqqpspodd65sd

Kamaráti, keďže sa ma občas spýtate aký nôž by som odporučil pre hubára pokúsim sa Vám v tomto článku odpovedať. Ako hubársky nôž by som volil menší skladný nožíček. Najlepšie niečo zatváracie do vrecka. Na huby netreba nosiť veľkú a ťažkú kudlu. Najlepšie sú malé vreckové obratné nože s nerezovou čepeľou. Prečo nerezovou? Uhlíkovú čepeľ určite na huby neodporúčam, nakoľko je náchylná na koróziu a ako už isto viete aj pri spracovaní potravín jej čepeľ často černie.

Na spracovanie potravín a lesných plodov ako sú huby určite zvoľte nerezovú čepeľ. Nerez je veľmi odolná voči vlhkosti, korózii a je výborná na spracovanie potravín. Keďže hubársky nôž nosíme často vo vlhkom prostredí, býva často mokrý a okrajujeme s ním huby je nerezová čepeľ úplne ideálna. Nižšie Vám dám pár tipov na skvelý hubársky nôž:

 

Victorinox Sentinel:

Za mňa najlepší hubársky nôž aký som doteraz mal je Švajčiarsky Victorinox Sentinel. Má akurátnu veľkosť 111 mm, kvalitnú nerezovú čepeľ, ľahko sa oplachuje, je odolný voči korózii, veľmi ostrí a nemá žiadne zbytočné funkcie ktoré by mu pridávali na váhe. Takže je skladný a šikovne sa nosí aj vo vrecku. Zároveň, keď je treba dá sa doň slušne oprieť a bez problémov urezať aj hrubšie palice. Huby sa s ním výborne čistia a ešte lepšie krájajú. Celú recenziu tohto noža nájdete tu: Recenzia. Je to skrátka môj najoblúbenejší hubársky nôž a môžem ho odporučiť každému hubárovi. Tomuto nožu nie je čo vytknúť a myslím, že s ním musí byť spokojný každý kto ho vyskúša :-)

Victorinox Sentinel zakúpite tu: Prejsť do eshopu. Kompletnú ponuku nožov Victorinox nájdete tu: Gamisport - Victorinox.

 

 

Opinel Inox 8:

Ďalší skvelý hubársky nôž je Francúzsky nôž Opinel. Pri kúpe treba dávať bacha na to, aby ste zvolili verziu Inox(nerez). Verziu Carbon(uhlíkovka) na huby osobne neodporúčam. Čo sa týka veľkosti zvolil by som určite 8mičku. Je to ideálna veľkosť na huby. Opinel má krásnu drevennú rúčku z bukového dreva. Jeho čepeľ je ako malá žiletka. Už od výroby prichádza veľmi ostrý čo je výborné pri spracovaní húb.

 

 

Victorinox Spartan:

Ďalší nožíček z dielne Švajčiarskej firmy Victorinox je model Spartan. Je to menší model šikovný aj na huby. Je vhodný pre tých, ktorí majú radi na vreckovom noži viacero funkcii. Obsahuje 12 funkcií, dve nerezové čepele, otvaráky, vývrtku, skrutkovač, pinzetu atď... Osobne som ho používal ako hubársky nôž cca rok potom som prešiel na Victorinox Sentinel, ktorý som popísal hore. Spartan sa dá zakúpiť aj v peknej maskáčovej farbe určite sa zapáči nejednému hubárovi. Nerezová čepielka je na zber húb šikovná a obratná. Victorinox má bohatú ponuku nožov, ktoré sa dajú použiť aj ako hubárske nože. Celú ponuku si môžete pozrieť tu: Gamisport - Victorinox.

Victorinox Spartan maskáč zakúpite tu:

 

 

Opinel VRI NO8 - Hubársky:

Francúzska značka Opinel ponúka aj jednu špecialitku pre hubárov. Jedná sa o hubársky nôž, ktorý má aj štetinky z diviačej srsti. Tieto štetinky slúžia na očistenie húb. Zároveň má špecialne tvarovanú nerezovú čepeľ pre lepšie spracovanie a čistenie húb. Môže to byť tiež zaujímavá voľba :-)

 

Na záver jedno inšpiratívne video :-D Hubám zdar priatelia!