Hubárske nože:

Kamaráti, keďže sa ma občas spýtate aký nôž by som odporučil pre hubára pokúsim sa Vám v tomto článku odpovedať. Ako hubársky nôž by som volil menší skladný nožíček. Najlepšie niečo zatváracie do vrecka. Na huby netreba nosiť veľkú a ťažkú kudlu. Najlepšie sú malé vreckové obratné nože s nerezovou čepeľou. Prečo nerezovou? Uhlíkovú čepeľ na huby moc neodporúčam, nakoľko je vo vlhku náchylnejšia na koróziu a ako už isto viete pri spracovaní potravín jej čepeľ často černie.

Na spracovanie potravín a lesných plodov ako sú huby určite zvoľte nerezovú čepeľ. Nerez je veľmi odolná voči vlhkosti, korózii a je výborná na spracovanie potravín. Keďže hubársky nôž nosíme často vo vlhkom prostredí, býva často mokrý a okrajujeme s ním huby je nerezová čepeľ úplne ideálna. Nižšie Vám dám pár tipov na skvelý hubársky nôž:

 

Victorinox Sentinel:

Za mňa výborný hubársky nôž je Švajčiarsky Victorinox Sentinel. Má akurátnu veľkosť 111 mm, kvalitnú nerezovú čepeľ, ľahko sa oplachuje, je odolný voči korózii, veľmi ostrí a nemá žiadne zbytočné funkcie ktoré by mu pridávali na váhe. Takže je skladný a šikovne sa nosí aj vo vrecku. Zároveň, keď je treba dá sa doň slušne oprieť a bez problémov urezať aj hrubšie palice. Huby sa s ním výborne čistia a ešte lepšie krájajú. Celú recenziu tohto noža nájdete tu: Recenzia. Je to skrátka jeden z mojich naj-obľúbenejších hubársky nôžov a môžem ho odporučiť každému hubárovi. Tomuto nožu nie je čo vytknúť a myslím, že s ním musí byť spokojný každý kto ho vyskúša :-)

 

 

Opinel Inox vo velkosti No7 a No8:

Ďalšie TOP hubárske nôže sú Opineli z Francúzska. Pri kúpe treba dávať pozor na to, aby ste na huby zvolili verziu Inox (nerez). Verziu Carbon (uhlíkovka) na huby osobne neodporúčam. Čo sa týka veľkosti zvolil by som určite  veľkosť No7 alebo No8. Pre ženy a menšie ruky je ideálna 7mička. Pre mužov a väčšie ruky je ideálna 8mička. Sú to šikovné a skladné nožíky ktoré si veľmi rýchlo obľúbite! Tieto nože majú krásnu drevennú rukoväť ktorá môže byť aj zdobená rôznym vypaľovaným motívom. Máte na výber aj z dreviny ktorá sa používa na rukoväť. Väčšinou je to Buk, Hrab, Dub či Krušpán.  Najväčšia prednosť týchto nožov je ich skvelá čepeľ, ktorá má neskutočnú rezivosť! Už od výroby prichádzajú výborne nabrúsené sú to skrátka "žiletky". Na spracovanie húb ideálne nože!

 

 

Victorinox Spartan:

Ďalší nožíček z dielne Švajčiarskej firmy Victorinox je model Spartan. Je to menší model šikovný aj na huby. Je vhodný pre tých, ktorí majú radi na vreckovom noži viacero funkcii. Obsahuje 12 funkcií, dve nerezové čepele, otvaráky, vývrtku, skrutkovač, pinzetu atď... Osobne som ho používal ako hubársky nôž cca rok potom som prešiel na Victorinox Sentinel, ktorý som popísal hore. Spartan sa dá zakúpiť aj v peknej maskáčovej farbe určite sa zapáči nejednému hubárovi. Nerezová čepielka je na zber húb šikovná a obratná. Victorinox má bohatú ponuku nožov, ktoré sa dajú použiť aj ako hubárske nože.

 

 

Opinel VRI NO8 - Hubársky:

Francúzska značka Opinel ponúka aj jednu špecialitku pre hubárov. Jedná sa o hubársky nôž, ktorý má aj štetinky z diviačej srsti. Tieto štetinky slúžia na očistenie húb. Zároveň má špecialne tvarovanú nerezovú čepeľ pre lepšie spracovanie a čistenie húb. Je to profi-hubársky nôž ktorý určite odporúčam!!!

 

Priatelia na záver ešte niečo pre inšpiráciu:-D Hubám zdar priatelia!