Manly Patriot - Recenzia:

DSC01982

Dnes si predstavíme nôž z východnej produkcie. Jedná sa o Bulharskú značku Manly, ktorá sa vyrába v hlavnom meste Sofia. Môžem Vám hneď na začiatok povedať, že som bol z tohto noža veľmi milo prekvapený a som rád, že som ho modol otestovať.

 

Nazačiatok základné informácie:

DSC01975

Celková dĺžka: 21cm

Dĺžka čepele: 9,1cm

Dĺžka rukoväte: 11,9cm

Hrúbka čepele: 4mm

Váha: 160g

Materiál čepele: Uhlíková oceľ D2

Tvrdosť čepele: 59-61HRC

Materiál rukoväte: G10 (sklenené vlákno+epoxidová živica)

Púzdro: Kydex (záves na opasok či nosenie na krku)

 

Čepeľ a prevedenie noža:

DSC01977

Nôž je vyrobený z jedného kusu ocele tzv. Fultang. Túto konštrukciu mám najradšej nakoľko sú to nože "nesmrtelné" pevné a nemá sa na ňom čo pokaziť. Človek sa do noža môže oprieť a môže s nim robiť aj ťažšie práce ako sekanie či preštiepnutie nejakého menšieho polienka, narobenie triesok a podobne.

DSC01979

Čo sa týka čepele, tá je z uhlíkovej ocele D2. Nemecké označenie (1.2379). Ako ma isto poznáte osobne uhlíkovky moc v oblube nemám, z dôvodu že hneď černajú. No pozor táto D2 je iná! Niekedy sa nazýva aj "semi-stainless" teda polo-nerezová. Oproti bežným uhlíkovkám má o niečo väčšiu odolnosť voči korózii. Pri krájaní cibule mi nezačala hneď černať tak ako napr. uhlíkový Opinel. Zároveň má stále vlastnosti uhlíkovky. Oceľ D2 je známa svojou výbornou odolnosťou voči opotrebeniu. Vydrží dlho ostrá a nemusíte ju často brúsiť. 

DSC01984

Toto ma veľmi zaujalo a oceľ D2 sa mi začala páčiť. Samozrejme stále je to uhlíkovka a po práci je ju treba umyť pod tečúcou vodou, vytrieť do sucha a občas premazať jedlým olejom či prekrojiť nejakú tú slaninku. Nech sa oceľ troška "konzervuje".

Rezivosť je vynikajúca! Možno ešte o niečo lepšia ako je tomu pri Morách. Do dreva sa zakusuje krásne. Nôž už od výroby príde veľmi jedovato nabrúsený. Je tak ostrí, že bez problémov sa s ním môžete aj oholiť :D

 

Rukoväť a Úchop:

DSC01988

Črienky sú zhotovené z materiálu G10. Je to kompozitný materiál tvorený sklennými vláknami a epoxidovanou živicou. Je to ľahký a veľmi pevný materiál. Na dotyk je príjemný, hranky sú troška zdrsnené no celkovo sa nôž drží veľmi príjemne.

Úchop noža: Z úchopu noža som bol veľmi milo prekvapený. Sadol mi do ruky ako uliaty a výborne sa s ním pracuje.

 

Púzdro:

DSC01998

Púzdierko je kydexové nôž doň krásne napevno zapadne, nehrká v ňom a drží tam naozaj výborne. Umožnuje spôsob nosenia buď na opasku alebo zavesený na krku.

 

Čo dodať na záver:

DSC01993

Na záver asi len toľko, že som bol z tohto noža veľmi milo prekvapený. Za ten krátky čas čo ho mám som si ho oblúbiľ a na najbližšie mesiace mám postarané o skvelého parťáka do prírody :-) Oceľ D2 na mňa spravila dojem svojou rezivosťou, odolnosťou voči opotrebeniu a hlavne tým, že nie je až tak háklivá na koróziu a černanie ako bežné uhlíkovky. Pri správnej starostlivosti to bude ten pravý bushcraftový parťák na potulky lesom. 

Tento nôž si môžete zakúpiť v eshope: Kniland.sk alebo v našom eshope: Zalesackyshop.sk