Mora Bushcraft Signal:

Nožov Mora mi už cez ruky prešlo naozaj veľa ale tento model sa mi akosi vyhýbal. Konečne sa mi ho podarilo zohnať z druhej ruky za vcelku fajn cenu, takže som mu veľmi rád. Keďže sa od budúceho roku znova chystám aktívne venovať rybolovu, hľadal som nejaký cenovo dostupný kvalitný nôž. No a práve Mora Signal by mal naplniť moje očakávania.

Poďme si k nemu niečo povedať. Tento nôž som si vybral kvôli kvalitnej nerezovej čepeli, ktorú švédska firma ponúka. S týmto typom čepele už mám skúsenosť z modelu Outdoor 2000. Ako si môžete všimnúť predná časť čepele je jemne zúžená. Má slúžiť na jemnejšie práce, ktoré sa s ňou budú robiť obratnejšie. Pitvanie rýb, spracovanie mäsa, sťahovanie z kože, práve na takéto veci je určená predná časť čepele. 

S touto čepeľou som už pitval vianočných kaprov a musím povedať, že to išlo skvele. Predná časť je tenučká a aj pri strhávaní kože so šupinami to šlo jedna báseň. 

Hrubšia časť čepele slúži hlavne na silovejšie rezanie napríklad odrezanie palice.

Ak nejakú moru vlastníte isto viete ako skvelo sa tieto nože zakusujú do dreva. Švédska oceľ je proste skvelá ostrie má slušnú výdrž a ľahko sa brúsi. Tieto nože sa dajú nabrúsiť tak, že sa s nimi dá holiť.  Ďalšia skvelá výhoda je odolnosť voči korózii. S týmto typom čepeľe môžete veselo rezať všetko. Čepeľ nezačne oxidovať ani černať ako pri uhlíkovkách. Tak isto sa nezľakne vlhkého prostredia a neublíži jej ani horšia starostlivosť o nôž aj keď by to bola škoda ho nenosiť vždy krásne vyblískaný však :-)

Aby som čepeľ iba nechválil mám ku nej aj jednu výhradu a to je náchylnosť na zúbkovanie. Čo tým myslím ? Keď si nedáte pozor a ostrie noža buchnete do niečoho pevného napr. o kameň či železo, môže sa stať že sa Vám na ostrí vytvoria maličké zúbky. Dajú sa síce zbrúsiť ale radšej by som si na to dával pozor. Tak isto, keď budete spracovávať mäso pozor na kosti. 

No a teraz prejdime k úchopu a rukoväti tohoto modelu. Na modeli Outdor 2000 sa mi moc nepáčil úchop no pri tomto modeli musím povedať, že úchop noža je proste skvelý. Rúčka je parádne tvarovaná a do ruky sadne ako uliaty. 

Pre mňa rybára je ďalšia výhoda to, že rúčka je pogumovaná a nešmýka sa ani keď je mokrá. Tŕň čepele je v noži zapustený dostatočne hlboko, takže sa nemusíte báť ani hrubšej práce. 

Púzdierko je klasicky plastové žltej signálnej farby, takže aj keď Vám nôž vypadne mali by ste ho vďaka krikľavej farbe skôr nájsť.

Video test: