Nože Victorinox:

Tradičné švajčiarske vreckové nože Victorinox, ktoré sú známe svojou kvalitou a precíznosťou po celom svete. Vyrábajú sa už vyše ako 100 rokov. V roku 1884 firmu založil nožiar a podnikateľ Karl Elsener v mestečku Ibach-Schwyz vo Švajčiarsku. Za ten čas sa táto značka globálne rozrástla a nože firmy Victorinox sa stali vyhľadávané po celom svete.

 

Čepele sú vyrábané zo špeciálnej nerezovej chróm-molybdénovej ocele, ktorá je vytvrdená na 56HRc. Čo to pre nás lajkov znamená? Čepielky majú slušnú odolnosť voči korózii a ponúkajú dobré rezné vlastnosti. Nože sú už od výroby slušne nabrúsené a pri bežnom používaní vydrží ostrie dlho ostré.

No to nie je jediná výhoda týchto nožov. Kúzlo týchto ostrých kamarátov spočíva aj v tom, že firma Victorinox väčšinu modelov vybavuje šikovným náradíčkom, ktoré sa môže kedykoľvek hodiť. Z vreckového noža sa tak stáva všestrenný pomocník na každý deň. V závislosti od vybratého modelu tieto nože v sebe obsahujú rôzne pomôcky ako nožnice, šrobováky, pilníky, pinzety, špáradlá, vývrtky, pilky, otvaráky a ďalšie vychytávky, ktoré sa môžu hodiť. Niektoré moderné modely majú v sebe zabudované už aj USB klúče či svietidlá ale to sa mi zdá troška prehnané :-)

 

Moje skúsenosti z nožmi Victorinox:

Osobne vlastním dvoch týchto šikovných pomocníkov. A to malého krpca Victorinox Raly red 0.6163 veľkosť 58mm. A väčšieho brata Victorinox Alox 0.8000.26 veľkosť 93mm.

 

Victorinox Raly:

Ako prvý si predsavíme krpca Victorinox Raly je to veľmi maličký nožíček.

Skôr je to taká kľúčenka. Keď mi prišiel bol som prekvapený a ani som nevedel ako ho poriadne držať :D Nožík v sebe obsahuje pinzetu, pilníček,špáradlo a skrutkovač s otvarákom. Nosím ho ako prívesok na klúčoch od auta. A ani by ste neverili koľkokrát som ho už využil. Či už na otvorenie obálok, prerezanie šnúri a bežných denných vecí. Raz som si dokonca zabudol hubársky nož, tak som ho použil ako náhradu. Väčšina úlovkov mala síce stopku väčšiu ako samotná čepeľ victorinoxu, no nejako sme si poradili :D Tak isto sem tam využijem doplnkové funkcie ako šrobováčik, pinzetku či otvarák na flaše.

 

Victorinox Alox:

Môj druhý Victorinox je troška z iného súdka. Hľadal som kvalitný a odolný nôž na huby a tak som zvolil Victorinox Alox z hliníkovým púzdrom.

Keď mi prišiel veľmi som sa potešil je naozaj kvalitne spravovaný. Púzdro je pevné a veľmi odolné. Nôž spájajú kvalitné nity. Príjemne sa drží v ruke. Ďalšia vec, ktorá sa mi páči je tá, že nie je moc hrubý a ťažký a vo vačku ho necítiť proste nezavadia či už si dám rifle, maskáče alebo šuštáky. Chcel som tenký nôž iba z jednou funkciou a to kvalitnou čepielkou a to aj Victorinox splnil. 

Nosím ho hlavne na huby a som s nim nadmieru spokojný. Huby sa s ním obratne orezávajú a oškrabávajú. Veľkosť 93mm je pre mňa ideálna.

Rezacie vlastnosti sú slušné. Nôž som v podstate brúsil len raz a to len zlahúčka na keramike no používam ho zväčša len na huby a opekačku takže veľký záber nedostáva. Občas ho obtiahnem na kožennom opasku a nôž v podstate stále holí. Ostrie drží vceľku dobre. Za mňa môžem tieto šikovné vreckové nože odporučiť. Myslím, že mi budú ešte dlho slúžiť.

Video predstavenie od času 1:50