Turistické topánky:

khjkjjkggj

Priatelia, kamaráti v dnešnom článku si povieme niečo o kvalitnej obuvi, ktorá je určená do prírody, na turistiku či behanie po lese. Ako už isto viete kvalitná obuv patrí medzi základnú výbavu, ktorú by sme mali pri pobyte v prírode mať. V prírode sa pohybujeme po rôznych terénoch, kde si človek môže ľahko vyvrtnúť alebo inak zraniť svoju nohu. Preto si je treba vybrať topánky kvalitné, pevné a hľavne pohodlné. Musia dobre sadnúť, aby sme z nich nemali otlaky a dokázali zvládnuť aj dlhšie pochody. Rovnako je dôležité zvoliť si správne topánky do aktuálneho ročného obdobia. Určite by bolo nerozumné ísť na zimnú turistiku v obyčajných teniskách či lacnejších plátenných topánkach, ktoré sa dokážu rýchlo premočiť. Už veľa ľudí na prechladnutie od nôh doplatilo na nepríjemné zápaly močového mechúra či obličiek! Preto si svoje nohy chráňte a odvďačte sa im kvalitnou obuvou.

 

Obuv vhodná na zimnú turistiku:

uoijo

Na zimu, upršanú jeseň či jarné topenie snehu by som určite volil vyššie celokoženné topánky. V dnešnej dobe máte na výber z množstva kvalitných značiek. Spomeniem aspoň také základné.

Môžete sa pozrieť po značkách ako Asolo , Planika, Meindl, Garmont, Slovenského výrobcu Makara, Kayland, Grisport , Lowa či  Hanwag. V podstate akú značku si vyberiete je na Vás, kvalita aj prevedenie turistických modelov je dosť podobné.

 

Prečo celokoženné topánky?

 Koža je vynikajúci vodeodolný a zároveň pevný materiál. Dnešné moderné turistické topánky sú vyrábané na vysokej úrovni aj čo sa týka pohodlia pri chôdzi. Nedá sa to porovnávať so starými kožennými vojenskými kanadami. Aj keď som niečo v kanadách pochodil pohodlie v týchto nových turistických topánkach je na neporovnanie. Ani po dlhšom pochode ma nohy nebolia tak ako pri kanadách. Ešte sa mi nestalo, že by som mal otlaky a to sa o kanadách bohužiaľ povedať nedá. 

Zabudnime už na staré koženné kanady a poďme sa venovať moderným koženným turistickým topánkam. Ako som už na začiatku povedal ja osobne som zvoli topánky značky: Planika model Mangart AVS.

 

Nepremokavosť:

hggjghhg

Koža je úžastný materiál v tom, že dlho odolá vode. Pri výbere turistických topánok si dajte pozor na to, aby bol jazyk zošitý spolu s topánkou. V takomto prípade môžete v topánkach bez akéhokoľvek premokania stáť vo vode rovnako ako v gumákoch. Nemusíte sa tak báť snehu, člapkanice bez problémov môžete prejsť po menších potokoch či kalužiach. Kompletnú recenziu topánok Planika Mangart AVS nájdete tu: Recenzia.

 

Odolnosť:

lhglhg

Topánky sú zošité z kvalitnej nubukovej kože hrubej 2,4mm. Po celom obvode je na nich čierny ochranný gumový lem, ktorý topánky chráni pred okopaním v teréne pred ostrými skalami, konármi atď... Majú spravené kvalitné šnurovanie, pevné cvoky a kvalitné šnúrky. Keď si ich zašnurujem tak dobre fixujú nohu a človek sa v topánke cíti stabilne a bezpečne. 

 

Podrážka a vložka:

Použitá podrážka je značky Vibram. Ako isto viete sú to veľmi spoľahlivé podrážky. Nešmýka sa v nich ani na snehu, či blate. Vnútro topánok je antibakteriálne. Páči sa mi, že ani pri dlhších túrach v nich "nesmrdia nohy".  Človek sa v nich cíti veľmi pohodlne. 

 

 Starostlivosť:

pppppppooooooooo

Aby Vám Vaše topánky vydržali v dobrej kondícii dlhé roky je potrebné im po každej túre dopriať jednoduchú starostlivosť. Treba ich umyť, dobre vysušiť (nikdy nie priamo na radiatore!) a to hlavné dôkladne naimpregovať! Rovnako ako vy aj Vaše koženné topánky potrebujú po túre regeneráciu. Koža potrebuje regeneráciu vo forme nakrémovania. Môžete použiť rôzne prírodné prípravky určené na impregnáciu koženných topánok. Prípravky zakúpite napríklad TU. Hlavné zložky v týchto prípravkoch sú včelý vosk, rybí tuk, jojobový olej či lanolín. Pokiaľ Vašim topánkam doprajete takúto starostlivosť odvďačia sa Vám dlhoročnou životnosťou.

Prípravok si nanesieme na hubku či handričku a krúživými pohybmi vtierame do kože. Dôkladne pretieme celé topánky, jazyk aj všetky spoje a záhyby.  Pokiaľ máme prípravok dosť tuhý môžeme ho po nanesení na topánky z dostatočnej vzdialenosti ofúkať fénom, aby nám ho koža ľahšie vpila. 

 

 Cena a výdrž:

Spoľahlivú obuv Planika môžete zakúpiť v eshope u našeho partnera: Turistická obuv Planika

Ako ste si možno už aj všimli značkové turistické topánky sú na naše Slovenské pomery stále dosť drahé. Ceny začínajú niekde okolo 150 euro. Oplatí sa Vám investovať toľké peniaze do topánok? Z vlastnej skúsenosti Vám môžem povedať, že určite áno! Keď sa o ne budete dobre starať tieto topánky Vám úplne v pohode pri bežnom používaní vydržia 5 a viac rokov. Za ten čas by ste vystiedali viacej párov menej kvalitných topánok. Získate tak kvalitné, pevné, dobre stabilné no a hľavne pohodlné topánky, pri ktorých si turistiku užijete. Nemusíte sa báť premočenia, prechladnutia a následných zdravotných problémov, ktoré mokré studené nohy prinášajú.

 

Dva tipy na zimu:

Turistické návleky :

piipô

Je to výborná pomôcka, ktorá Vám pomôže vo väčšom snehu. Sneh Vám tak ani vo väčších závejoch nenapadá z vrchu do vnútra topánky. Zároveň výborná pomôcka pri chôdzi po rose. Ochráni spodky Vašich nohavíc. Voda skĺzne po návleku na topánky a ďalej na zem. 

 

Mačky na ľad:

888sss7dds

V dnešnej dobe sa predávajú aj rôzne gumové návleky s hrotmy na podrážky Vašich topánok. Poprípade kvalitnejšie reťazové návleky s hrotmi. Tieto návleky Vám poskytnú väčšiu stabilitu pri pohybe na ľade a zamrznutom snehu. Výborná vecička.  

 

Obuv vhodná na leto:

778ggff

 Na jar, leto prípadne jeseň sa nemusíte báť použiť vyššiu textilnú goretexovú obuv. Je o niečo ľahšia a vzdušnejšia ako v prípade kožennej obuvi no a zároveň ešte o niečo viac pohodlnejšia. Mne osobne sa veľmi zapáčila značka Salomon, ktorá vyrába naozaj bohatú kolekciu topánok určených na turistiku či behanie po lese. Môžete si tak vybrať čo sa Vám páči z bohatej ponuky a rôznych farebných variácii. 

Už 2 roky mám od nich model Salomon X ULTRA MID GTX a môžem Vám povedať že som si ich za ten čas veľmi oblúbil. Poďme si o nich niečo povedať: 

 

Kvalita prevedenia:

ppppppppppppp1

Značka Salomon vyrába svoje modely naozaj dôkladne a kvalitne. Za dva roky nosenia som v podstate nespozoroval žiadnu závadu, praskanie, trhanie švou snáď sa mi len trocha zošúchala podrážka teda drapáky Contagrip. Topánky sú zhotovené s kvalitných materiálov a majú moderný dizajn. Značka Salomon je týmto veľmi známa, že jej modely sa dajú kúpiť v rôznych moderných prevedeniach a farbách. Viac o topánkach Salomon v recenzii: Salomon recenzia.

 

Podrážka, vnútro topánok a komfort:

Čo si môžem veľmi pochvalovať je kvalitná podrážka. Salomon si vyrábajú svoju značku podrážok s názvom Contagrip. Sú to rôzne drapáky určené na prírodné povrchy. V topánkach sa nešmýka ani na mokrom podklade. Vnútorná vložka je gelová a prisposobí sa Vášmu chodidlu a je to až neskutočné ale človek sa cíti ako v nejakých mäkučkých papučkách. Komfort pri chôdzi je naozaj na veľmi vysokej úrovni. Topánky sú zároveň ľahké a skoro ich na nohách ani necítite. Jediné čo ma trocha sklamalo je to, že pri dlhšich túrach v topánkach trocha "smrdia nohy" :-D  neviem či je to spôsobené horším odvetrávaním ale v koženných planikách som tento problém nezaznamenal možno aj preto, že ich nenosím v lete neviem no :-D Každopádne výborný tip na odstránenie zápachu je sprej od Alpi s názvom Pedik.

 

Nepremokavosť:

Keďže je tu použitý Gore-tex nemusíte sa báť ani mokrého terénu, menších mlák či dažďa. Topánky vydržia nepremoknúť pomerne dosť. Samozrejme koženným topánkam sa táto nepremokavosť rovnať nemôže. Určite v nich neodporúčam skúšať behať po potoku či dlhšej chôdzi po mokrej tráve (rose). Topánky po určitej chvíli proste prepúšťať začnú. Skúšal som v nich chodiť po potoku síce si už nepamätám či som ich predtým naimpregnoval sprejom ale pamätám si to, že som mal ponožky a nohy mokré do nitky :-D 

 

 Starostlivosť:

Na to, aby ste zvýšili vode-odolnosť môžete používať imregnačný sprej určený na textil a goretexový materiál.

 

Držím Vám palce pri správnom výbere Vašich topánočiek do lesa :-)