Prikrmovanie vtáctva v zime:

V zimných mesiacoch si našu pomoc zaslúžia vtáčiky ktoré nám celú jar a celé leto spríjemňovali pobyt v prírode svojim štebotaním :) Vtáctvu môžeme pomôcť prežiť náročné zimné obdobie, kedy sa v prírode nachádza menej dostupnej potravy.  Prikrmovať začíname najmä počas dní s mrazmi, poľadovicou či vysokou snehovou pokrývkou. Vtedy sa vtáčikom hľadá potrava veľmi ťažko a radi privítajú našu pomoc.

No pozor NESPRÁVNYM PRIKRMOVANÍM MÔŽEME AJ UBLÍŽIŤ. Preto si prečítajte tento krátky článok ako správne prikrmovať.

Pre vtáčiky si pripravíme kŕmidlo. Používajú sa hlavne drevené kŕmidlá. No v poslednej dobe sa dajú kúpiť aj rôzne plastové kŕmidlá. Dôležité je aby bolo kŕmidlo umiestnené na mieste s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo. Aby v prípade nebezpečenstva (mačka, pes, líška, kuna, jastrab, atď...) mohli vtáčiky včas uniknúť pred nebezpečím.

 

 

Čím a kedy začať kŕmiť?

Kŕmiť začíname počas mrazivých dní kedy je zem pod ľadom a snehom. V žiadnom prípade nekŕmime vtáky počas vegetačného obdobia, kedy je v prírode dostatok potravy.  Nikdy nekŕmime solenými, praženými a udenými potravinami. Najvhodnejšie sú naturálne zrná, oriešky a plody, prípadne loj a tuk.

 

Vhodné krmenie pre naše vtáctvo:

Drozdy, chochláče - jablká, rôzne plody

Sýkorky, brhlíky, kôrovníky- slnečnica, loj, tuk, varené nesolené nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky

Vrabce, strnádky žlté - pšenica, drvená kukurica, jačmen, slnečnica

Stehlíky - slnečnica, proso, mak, repka olejná

Hrdličky záhradné - pšenica, drvená kukurica, jačmen

Kačice, labute, čajky, lysky - mäkké pečivo nakrájané na drobné kúsky, kukurica, pšenica, jačmeň