Solisko pre zver:

Dnes si ukážeme ako sa nám podarilo vyrobiť jednoduché solisko pre lesnú zver. Už dlhšie som to mal na pláne a konečne som si našiel troška voľného času. Do batohu som nabalil motorovú pílu, poriadny kus kamennej soli a chuť spraviť niečo užitočné pre lesnú zver.

Spolu s manželkou sme sa vydali na miesto, kde občas v zime donesiem zveri niečo pod zub. Či už kukuricu alebo jabĺčka. Miesto je troška do kopca, takže vyniesť tam motorovú pílu a ťažkú hrudu kamennej soli dá zabrať. Po príchode na miesto vyberieme starý peň pri mohutnom smreku. Je to dobré miesto, pretože zver sa tu v zime často zdržiava.

Naštartujem motorovú pílu a vyrežem do kmeňa žľab kde sa vloží kamenná soľ. Po bokoch vyrežem "odtokové kanáliky", aby mohla soľ vytekať po obvode pňa a zver ju tam mohla olizovať. Zver rovnako ako aj my ľudia soľ pre svoj život potrebuje. Získa z nej potrebné minerálne látky a stopové prvky ako sodík, draslík či jód. Tie sa bežne v prírode vyskytujú iba minimálne. Nedostatok týchto látok spôsobuje zažívacie ťažkosti a celkové zhoršenie zdravotného stavu. Zároveň soľ pôsobí antibakteriálne a zver sa pomocou nej zbavuje cudzopasníkov a posilní svoju imunitu. Je odsledované že jelenia zver spotrebuje cca 3kg soli ročne a srnčia 1,5kg soli ročne na kus zveri.

Pri spiatočnej ceste ešte natrafíme na peknú Plamienku zimnú.