Zimné varenie a pekný mrazivý deň -6C:

Kamaráti konečne prišla poriadna zima, vonku napadalo 20-25cm čerstvého snehu a riadne prituhlo. Cez deň cca -6°C v noci až -10°C. Ideálne počasie na preskúšanie zálesáckych zručností a zimné varenie v prírode. Nabalil som nejaké mäsko, zemiaky, čajík a samozrejme kafíčko a hybaj do lesa. Ešte pred nájdením táboriska som skontroloval moje solisko a doplnil zveri kukuričku a jabĺčka. Teraz keď je pod snehom sa im potrava hľadá ťažko a určite si na tom pochutia.

Troška som poblúdil po lese a našiel pekné miesto, kde sa cez stromy dala natiahnuť plachta. Odhrabal som táborisko od snehu a išiel si nanosiť drevo. Teraz v zimnom období keď riadne mrzne je rozloženie ohňa a jeho následné udržanie pri živote ťažšie ako obvykle.

 

Preto Vám dám pár tipov ako v zime postupovať:

1.) Na rozloženie ohňa výborne poslúži brezová kôra.

2.) Jemné ráždie zo smreku je v týchto zimných teplotách priam nevyhnutnosť, výborne sa chytí a rozhorí. 

3.) Konáre z ihličnanov (smrek, borovica) Vám vďaka veľkému obsahu živice pomôžu počas celého táborenia udržať oheň pri živote.

4.) Keď je ohnisko dobre rozhorené pridávam bukové drevo zo stojaceho suchára, drevo zo zeme určite nezbierajte je nasiaknuté vodou a nebude horieť iba čmudiť. Mäsko opekajte na dreve z listnatých stromov. Živicové drevo dosť čmudí a zbytočne jedlo zaudí. Stáva sa tak ťažšie na strávenie.

Nižšie na videjku si môžete pozrieť ako som si dnešný deň užil: