December v prírode:

20171118 130452

Kamaráti prichádza december jeden z prvých "pravých zimných mesiacov". Všade je to teraz samý zhon. Zháňanie vianočných darčekov, vianočné upratovanie, pečenie no proste stres a zhon z každej strany. Uznajte sami najvyšší čas zobrať sa a vyvetrať hlavu v prírode. V lese je teraz ticho, kľud a pokoj. Vo vyšších oblastiach naších hôr už je napadaný prvý tohoročný sneh. Lesnej zveri a vtáctvu nastáva ťažké obdobie. Stromy a rastliny odpočívajú svojim zimným spánkom.

December mám rád, človek si v prírode konečne užije prvú zimnú atmosféru. Mráz v prírode čaruje. Keď stromy pokryje inoväť je to ako v rozprávke. Prvé brodenie v snehu, zimné čaje či ohrievanie sa pri ohníku máme sa na čo tešiť:

 

Vyrazte vyššie do hôr práve teraz je tam nádherne:

20171118 124801

Decembrová turistika má svoje čaro. Na horách mráz a sneh vytvárajú krásnu zimnú atmosféru. Nezabudnite na to, že sa stmieva dosť skoro takže na túru je najlepšie vyraziť ráno. Naša zimná túra na zasnežený: Strážov či Čiernachov.

 

 Zimný čajík:

22539697 1458991507520012 2377331119299700180 n

Pri potulkách decembrovou prírodou dobre padne a zahreje zimný čajík. V prírode sa stále dajú nájsť potrebné ingrediencie. Môžete vyskúšať : šípky, mladé borovicové ihličie, mladé smrekové ihličie či malinové listy. Viac o čajoch z prírody sa dočítate tu: Lesný čaj.

 

Hubársky rok nám pomaličky končí:

DSC01968

Krátke zhodnotenie tohoročnej sezóny si môžete pozrieť: TU. Ešte stále sa v našich lesoch dá nájsť jedlá a zdravá: Hliva ustricová, Uchovec bazový či začínajúca jedlá huba Plamienka zimná.

 

 Začína obdobie prikrmovania vtáctva:

p1000144 filtered

V decembri by ste mali myslieť na naše vtáctvo. Hlavne v tie dni kedy je mráz a vonku je pod ľadom a snehom sa vtáctvu ťažko zháňa potrava. Je potrebné prikrmovanie. Ako správne prikrmovať naše vtáčiky si môžete prečítať tu: Prikrmovanie vtáctva v zime.

 

Jeden pekný tip na štedrý deň 24.decembra:

www

Na Štedrý deň väčšinou do obedu rád vybehnem na menšiu prechádzku lesom. Počas tejto prechádzky mám jednu menšiu tradíciu a to je roznesenie jabĺčok, kukurice, slnečnice či iných plodín našej zveri a vtáctvu. Z lesa potom odchádzam s dobrým pocitom, že aj naša lesná zver: Diviaky, Srnčia či Vysoká zver a vtáctvo si tak môže na Štedrý deň nájsť niečo pod zub :-) Túto peknú trádíciu sa budem snažiť predať aj mojim deťom. Ako sme prikrmovali:

 

Čím si spríjemniť dlhé zimné večery:

lkkkdhfhf5545d

Keďže v decembri sa veľmi skoro stmieva mám tu pre Vás pár tipov na dlhé zimné večery. Môžete napríklad vyskúšať: Vypaľovanie do dreva, prečítať dobrú knihu či vyzdobiť svoju domácnosť prírodným Samorastom.

 

Založenie ohňa je o niečo ťažšie:

we

V zime je rozložiť oheň o niečo ťažšie. Hlavne, keď je všetko pod snehom a ľadom a fúka poriadny vetrisko. Na druhej strane zakladanie ohňa v zime je podstatne bezpečnejšie ako v lete. To samozrejme neznamená, že si oheň môžete založiť kde sa Vám zachce. Viac v článku: Bezpečnosť pri zakladaní ohňa. Na samotné založenie ohňa môžete použiť výbornú: Brezovú kôru, Fatwood či suchú trávu. Tieto materiály horia aj navlhnuté. Môžete ich so sebou nosiť v malej krabičke: Podpaľ do batoha. Na rozhorenie používam jemné suché smrekové konáriky, ktoré sa vždy rýchlo rozhoria. Čo sa týka samotného dreva na oheň, momentálne nie je vhodné drevo zo zeme. Vhodnejšie je nájsť suché odumreté vysiace konáre, ktoré nie sú až tak navlhnuté.

 

Pokiaľ je sneh môžeme z neho získať vodu:

20171118 124217

Aktuálne je pomerne jednoduché získavanie vody v horách. Čistého snehu je dostatok. Stačí ho stopiť v ešuse. Následne nechať vodu prevariť pridať šípky či mladé borovicové ihličie a máme skvelý čaj na zahriatie a uhasenie smädu.

 

Potravy bude pomenej:

larvy456454d

V decembri nastáva citeľný nedostatok prírodnej potravy. Pociťuje to vtáctvo, lesná zver a v krízovej situácii kedy môže isť o prežitie a človek si potrebuje v lese nájsť niečo pod zub to pocítite aj vy. V decembri, keď je všetko pod snehom sa potrava zháňa pomerne ťažko no stále sa dá niečo nájsť: semená šišiek, šípky, bukvice, hloh, trnky, larvy z dreva. No na to, aby ste prežili dlhšie obdobie bude potreba loviť. Viac sa dočítate v článku: Jedlo z prírody a Primitívne zbrane.

 

Menší tip na decembrové varenie v prírode:

 2017 0128 141048 002

Kamaráti tu Vám dám pár tipov na fajn recepty, ktoré môžete vyskúšať. Vyskúšajte si spraviť: Popcorn na ohni, Hady na ohni či Pečeného pstruha v pahrebe. Viac receptov nájdete v sekcii: Jedlo a voda v prírode.

 

 Pár tipov na dôležitú zimnú výbavu:

1909926 917798098306025 1748767999736330797 n

V tomto ročnom období pri Vašich potulkách nezabúdajte na kvalitnú: Obuv do prírody. Ďalej Vám môžu pomôcť : Návleky do snehu či Multifunkčná šatka. Je to priam nevyhnutnosť nepodceniť decembrovú výpravu a mať kvalitné oblečenie a obuv! Rozprávame z vlastnej skúsenosti, kedy po jednej zimnej túre v premočených topánkach dostala priateľka zápal obličky čo bolo dosť nepríjemné ochorenie. Odvtedy už na kvalitnú zimnú obuv nedáme dopustiť! Článok o vhodnej obuvi nájdete tu: Obuv do prírody a správna Impregnácia obuvi.

 

 Na kríkoch Šípiek nájdete vitamín C:

sipkykkkkkd7

V decembri si môžete stále doplniť prírodný vitamín C. Na kríku šípky sa dajú nájsť plody, z ktorých si môžete spraviť čaj alebo ich kľudne môžete rozžuť či "vycucať z nich vnútornú šťavu" :-)

 

 Aké variče odporúčame v zime:

15170788 1139501459469020 8078325848819713659 n

Pri pobyte v zimnej prírode je super si spraviť nejaký ten teplý čaj či kávu na zahriatie. Na turistikách si radi varíme na: Plynovom variči. Na menší ohrev vody Vám postačí aj liehový varič: Esbit.

 

Menší tip na jednoduchú stoličku:

wwwaasesdwws

Kamaráti aby ste nemuseli sedieť na ľadovej zemi dám Vám tip na rýchlu a jednoduchú výrobu: Primitívnej stoličky.

 

 Chystáte sa spracovať vianočného kapríka?

11224467 895584307194071 8814080056356433722 n

Kamaráti pokiaľ sa trápite zo zbavením sa šupín kapra mrknite sa na nasledujúce video: 

 

Rybár v decembri:

20151128 080802

V decembri je to s rybami "všeliaké". Vždy to záleží od aktuálneho počasia. Pokiaľ ešte nie sú zamrznuté stojaté vody stále sa môžete pokúsiť chytiť Vašeho vianočného kapríka. Osobne v decembri chytám hľavne na obyčajnú kukuričku z konzervy. Táto klasická návnada v zime nesklame. Zábery bývajú opatrné nie ako v lete, takže treba byť ostražitý. Pokiaľ sú stojaté vody zamrznuté, môžete sa vybrať na naše rieky, kde sa dá pri troche rybárskeho šťastia chytiť nejaký ten dravec: Ostriež, Šťuka či Zubáč. Aktuálny zimný čas je fajn na lov Mieňa sladkovodného či královny naších vôd Hlavátky podunajskej. Na Lipňových vodách možno loviť Lipne.

 

Vyrobte si pečený čaj:

qqqqqq

Kamaráti vyskúšajte výrobu výborného pečeného čaju, ktorý Vás príjemne zahreje počas dlhých zimných večerov: Pečený čaj výroba.