Jún v prírode:

 20170606 184708sss

V prírode je cítiť, že pomaličky nastupuje leto. Prichádzajú prvé poriadne horúčavy a čaká nás aj najdlhší deň v roku tzv. letný slnovrat. Letný slnovrat nastáva okolo 21 júna. Zároveň je to aj prvý letný deň. 

Jún je mesiac, kedy nám začína hlavná hubárska sezóna. Určite sa už každý teší na prvé dubáky, ktoré začínajú rásť začiatkom júna. Zároveň sa pomaličky začne rozbiehať aj kempingová sezóna. Keďže školský rok vrcholí a zachvíľku už deťom začnú vytúžené prázdniny môžete sa tešíť na krásne letné dni v prírode. Noci budú teplé a vhodné na večerné táboráky a posedenie pri ohni. Spanie pod holým nebom či kempovanie. Letu zdar priatelia!

V júni poriadne rastie tráva a burina ak nestíhate kosiť Vaše pozemky môžete využiť naše služby: Kosenie a mulčovanie trávy

 

Začína hlavná hubárska sezóna:

20170614 085722z

Kamaráti určite sa už neviete dočkať! Práve začiatkom júna nám začína pravá hubárska sezóna. Začínajú rásť prvé letné dubáky, takže hurá do lesa. Viac si prečítate v článku: Dubáky. Samozrejme začínajú rásť aj ďalšie obľúbené jedlé ale aj nejedlé huby. Z jedlých húb spomeniem napríklad: kuriatka, suchohríby, baranie hlavy, kozáky atď... Tento mesiac proste štaruje tá pravá sezóna. Môžete sa na ňu vyzbrojiť aj novým: Hubárskym nožom. Hubám a plným košíkom zdar priatelia!

 

Stále máte možnosť vyskúšať Bazové produkty:

20130529 180613sss

Tí z Vás, ktorí ešte stále nenazbierali liečivé kvety Bazy čiernej majú tento mesiac stále možnosť. Baza nám kvitne ešte skoro celý jún. Koncom júna už pomaličky odkvitá, takže na ňu nezabudnite. Pýtate sa ako ju využiť? Vyskúšajte skvelý Bazový sirup či Šumivú Bazovú limonádu. Poprípade si nasušte kvety na liečivý: Bazový čaj.

 

 Vyskúšajte prespať v núdzovom prístrešku:

20130824 145000

Teplejšie júnové noci sú výborné na štart letnej bushcraftovej sezóny. Vyskúšajte si postaviť jednoduchý núdzový prístrešok. Všetko o stavaní prístrešku nájdete v článku: Prístrešky v lese. Zabaviť sa môžete aj zhotovením: Primitívnych zbraní, Praku či Streľbou z luku.

 

Pozor na júnové búrky:

we

V prírode začína aj obdobie náhlych letných búrok a prudkých lejakov. V tomto článku vám chceme dať pár užitočných tipov ako prečkať búrku v horách: Správanie pri búrke.

 

 Jedovaté rastliny a živočíchy:

skuskaua

V nasledujúcom článku by sme vás chceli upozorniť na jedovaté rastliny, huby a živočíchy, s ktorými sa počas leta môžete v našej prírode stretnúť. Je dobré poznať aspoň tie základné jedovaté stvorenia. Takže šup šup každý povinné prečítať článok: Na čo si dávať pozor v našej prírode + Jedovaté huby našej prírody.

 

Nazbierajte si Myší chvost:

P1010536

Myší chvost je výborná liečivá rastlinka, ktorá sa používa už od dávnych čias. Dá sa z neho spraviť liečivý čaj či obklad. Poslúži ako prírodný repelent proti komárom stačí ho poriadne rozotrieť po pokožke. Viac v článku: Myší chvost.

 

Nazbierajte si výbornú Materinu dúšku:

P1020570

Jedna z mojich najobľúbenejších liečivých rastliniek začína kvitnúť práve v júni. Čaj z nej je ukľudňujúci, chutný a nádherne vonia. Zároveň má veľa liečivých účinkov. Perfektná liečivá rastlinka, ktorú proste musím mať každý rok nasušenú :-) Viac v článku: Materina dúška.

 

Koncom júna začína kvitnúť Lipka malolistá:

 20170622 180342ss

Lipa je ďalšia perfektná liečivá rastlinka, z ktorej si navaríte chutný liečivý čaj. Strom lipky zakvitne koncom júna a kvitne zhruba 2-3 týždne až do júla, takže tento čas určite neprešvihnite. Čaj z lipových kvetov má skvelú chuť. Odporúčam dochutiť citrónom a medom je to "lahoda" hľavne v zimnom období, keď na človeka lezú rôzne choroby. Je účinný pri chrípke či prechladnuti. Viac v článku: Lipka malolistá.

 

Vybehnite na lesné Jahody:

ajs

Lesné jahody nájdeme krajom lúk a na rúbaniskách. Sú to veľmi zdravé a chutné plody. V letných júnových dňoch príjemne osviežia a dodajú telu potrebné vitamíny. Môžete si ich nazbierať do ešusa a pripraviť z nich napríklad chutné Smoothie.

 

V prírode môžete naraziť na krásneho Roháča:

20140506 145403

Tento a nasledujúci mesiac v prírode môžete naraziť na Roháča obyčajného. Práve v mesiacoch jún a júl sú najviac aktívne. Navečer ich môžete pozorovať preletieť krajom lesov. Ich veľké mohutné telo a typický bzukot určite neprehliadnete. Viac v článku: Roháč obyčajný. Rovnako tak môžete stretnúť aj krásneho Fúzača alpského.

 

Hubárska výzva:

P1030631q

Všimli ste si, že naše lesy sú čoraz viac znečistené? Plechovky, plastové fľaše, obaly od cigariet a iný odpad, ktorý po sebe zanechajú nespratní turisti, hubári či poľovníci. Smutné je, že dosť často odpad nachádzam práve na hubárskych miestach. Nespratný hubár príde do lesa po huby ale plechovku od piva si po sebe odniesť nevie. Tiež Vás to rozčuluje? Čo tak našim lesom pomôcť: Hubárska výzva.

 

Pozor na bodavý hmyz:

00osa1jj

Veľký pozor na osy, včely či sršne by si mali dávať hľavne alergici. Pripravili sme pre Vás článok, kde nádete pár užitočných rád čo robiť v prípade uštipnutia: Bodavý hmyz.

 

Rybárom sa rozbieha hlavná rybárska sezóna:

20170527 221005

Jún je pre rybárov vynikajúci mesiac. Pstruhová sezóna je rozbehnutá v plnom prúde. Od 1. júna sa nám rozbieha kaprová sezóna na všetkých našich revíroch a od 16. júna sa pridáva lov dravcov na prívlač a rybku. V podstate sa tak už začína hlavná rybárska sezóna, keďže sa dá chytať na všetky spomínané spôsoby. Je to paráda, človek si môže konečne poriadne zachytať. Osobne sa tento mesiac venujem lovu kaprov, pstruhov, úhorov a po 16. júne aj občasnému lovu dravcov. Nedávno som pre Vás napísal aj menší článok o love Úhora riečneho. Všetkým Vám prajem pekné júnové dni strávené pri vode. Petrov zdar!

 

Doplňte si výbavu na letnú sezónu:

20170511 142635jjk

Pred novou letnou sezónou sa môžete mrknúť na Vašu výbavu a poprípade to čo chýba doplniť. V našej sekcii: Recenzie vybavenia nájdete množstvo užitočných rád a recenzii vybavenia. Napr. Tip na stan, Tip na varič, Tip na riad do prírody, Tip na kvalitný ruksak atď...

 

Naštudujte si ako správne sušiť huby a rastliny:

dscf2298gg

Máme pre Vás pár tipov ako sa vysporiadať so sušením. Povieme si ako správne sušiť huby a liečivé rastlinky. Viac v článku: Sušenie húb a rastlín.

 

Neseďte doma, vybehnite na letnú turistiku:

19224842 1350355825050248 487376378794576458 n

Zoberte si niečo dobré pod zub a vybehnite na hory troška sa dobiť energiou. V júni je síce teplo ale za to krásne! Čerstvý ranný letný vzduch, rozkvitnuté lúky a všade plno života. Mám veľmi rád letné turistiky. Počas sparných dní sa môžete schladiť v horských potôčikoch. Pár tipov na turistiku tu: Zálesáctvo na cestách a Výlety za históriou.