Máj v prírode:

20170505 102818maj

Ďalší nádherny jarný mesiac je máj. Je to mesiac kedy sa celý les, lúky a polia znova poriadne zazelenajú a zakvitnú veľkým množstvom jarných kvetov. V prírode je krásne dajú sa zbierať výborné huby ako Májovky či Smrčkovce jedlé. Bylinkárom začne kvitnúť Hloh či Baza. Z kvetov Bazy sa dájú pripraviť výborné prírodné nápoje. Pýtate sa aké? Viac sa dočítate nižšie.

Tento mesiac sa v prírode človek cíti skvelo. Prvé poriadne slnečné lúče a čerstvý jarný vzduch človeku dodajú novú energiu. Dievčatá sa môžu tešiť na svieži májový daždík, po ktorom ešte viac opeknejú (aspoň sa to tak povráva :-D ). Veľká večšina z nás neodolá a zaháji aj "opekačkovú" sezónu. Slnečné májové dni sú na to ako stvorené. Jediné pred čím sa je treba varovať sú kliešte. Tie sú už poriadne rozlezené, takže si na ne dávajte pozor! Prírode zdar priatelia!

 

Zahájte "opekačkovú" sezónu:

15134635 1138837512868748 2024901616045830463 n

Slnečné májové dni sú ako stvorené na zahájanie "opekačkovej" sezóny. Aj vy sa už tešíte na chlebík, opečenú slaninku a horčicu? Opekačku v prírode miluje asi každý z nás. V nasledujúcich článkoch sa dozviezte pár dôležitých vecí, ktoré by Vás mohli zaujíať: Bezpečnosť pri zakladaní ohňa, Ako založiť oheň, Výber správneho dreva na oheň, Ako si založiť oheň bez zapaľovača či zápaliek.

 

Hubári môžu zbierať Májovky a prvé Hríby Sosnové:

majovkymajkj

Hubárska sezóna nám pokračuje výbornou hubou Čírovnocou májovou ľudovo Májovky. Sú to skvelé huby, ktoré sa výborne hodia do praženice či jarnej polievky. Ďalej môžete zbierať posledné Smrčkovce jedlé,ktoré už budú tento mesiac končiť. Na kmeňoch stromov sa objavuje výborná huba Sírovec obyčajný. No a pomaličky nám začne aj hlavná hubárska sezóna. V máji sa začínajú objavovať prvé Hríby Sosnové a koncom mája sa už môžu objaviť aj prvé dubáčiky. Hlavná dubáková sezóna nám odštartuje začiatkom júna.

 

 Vyrobte si nepravý-med z púpavy:

med8285s

Púpavový nepravý-med je vhodný na celkové posilnenie organizmu, pečeňové, žlčníkové a obličkové problémy, ako aj pre lepšie trávenie a prečistenie krvi. Takisto pomáha pri kašli a bolesti hrdla. Ale pozor nie je to náhrada kvalitného včelieho medu. Viac v článku: Nepravý-med s púpavy.

 

 Bazový sirup:

klaa

Koncom mája začína kvitnúť úžasná liečivá rastlinka(ker) Baza čierna. Z jej kvetov si môžete vyrobiť skvelý sirup, ktorý je výborný napríklad s bublinkovou minerálkou. Jednoduchý návod na výrobu nájdete tu: Bazový sirup.

 

 Bazová šumivá limonáda:

20130529 180613sss

Ďalší skvelý nápoj, ktorý sa dá vyrobiť z Bazy čiernej je šumivá limonáda. Jej výroba nie je vôbec zložitá. Zvládne ju každý z Vás. Podrobný návod tu: Šumivá limonáda.

 

 Sirup na kašeľ:

smrekvyh4545s

Z mladých smrekových výhonkov si stále môžete pripraviť sirup proti kašlu. Jednoduchý návod nájdete tu: Smrekový sirup na kašeľ.

 

Pozor na kliešte:

20130607 164407sds

Vonku je krásne a ideálne na pohyb v prírode. Teplo prebralo aj kliešte, ktoré sa začínajú rozliezať a čakať na svojich hostiteľov. Treba si dať na nich pozor, sú to prenášači rôznych závažných ochorení. Viac o kliešťoch tu: Kliešte v prírode.

 

Vyskúšajte hady na ohni:

P1020297iiikj

V prírode je krásne a vy sa tento mesiac určite vyberiete zahájiť "opekačkovú sezónu". Máme pre Vás jeden tip. Vyskúšajte si spraviť hady na ohni. Recept nájdete v článku: Hady na ohni.

 

Rybári zahajujú kaprovú sezónu na jazerách:

P1030619jjjh

Rybári majú už od 16. apríla rozbehnutú pstruhovu sezónu. Aký bol začiatok pstruhovej sezóny si môžete prečítať TU. Kaprová sezóna sa pomaličky blíži. Výnimka v love Kapra však neplatí na všetkých revíroch. Treba sa informovať vo svojej obvodnej organizácii. U nás máme výnimku v love Kapra na jazerách od 15.mája. Každý jeden rybár sa na tento deň už veľmi teší. Prvý deň sezóny býva ráno pri vode poriadne rušno. Miestami to pripomína rybárske preteky. Každý si chce chytiť toho svojho kapríka. Po zime bývajú hladný, takže rybačka býva väčšinou úspešná. 

Koncom mesiaca je dobrý čas aj na nočný lov: Uhora riečneho. Chodím chytať na ťažko. Jednoduchá montáž: ťažšie olovo a na háčik viacej červíkov. Netreba nahadzovať ani moc ďaleko. Uhory častokrát snoria pár metrov od brehu. Petrov zdar priatelia prajeme Vám vydarený štart do novej sezóny!

 

Začína lietať bodavý hmyz:

00osa1jj

Veľký pozor na osy, včely či sršne by si mali dávať hľavne alergici. Pripravili sme pre Vás článok kde nádete pár užitočných rád čo robiť v prípade uštipnutia: Bodavý hmyz.

 

 Čo zbierať z liečivých rastlín:

P1000963jjj

Tento mesiac máte posledný čas na nazbieranie Prvosienky jarnej a Plúcniku lekárskeho. Ďalej môžete zbierať kvety Hlohu jednosemenného, ktoré sú výborné pre ľudí, ktorý trpia ochorením srdca a ciev. Koncom mája zasa môžete zbierať a sušiť kvety Bazi čiernej. Bazový čaj je výborný na vypotenie sa z choroby. Stále nám kvitne aj Púpava lekárska a nasušiť si môžete Brezové listy, ktoré majú výborný močopudný účinok. Netreba zabudnúť ani na listy Jahody lesnej. Ako ste sa práve mohli dozvedieť v máji sa dá toho zbierať naozaj hojne. Každý bylinkár si príde na svoje :-)

 

 Doplňte si výbavu na letnú sezónu:

20170511 142635jjk

Asi väčšina z Vás mala v zimnom období od kempingu a nocovania v prírode pauzu. Samozrejme nájde sa aj pár zálesákov, ktorí chodia kempovať a nocovať do prírody aj v zime :-) No prevažná väčšina si to užíva hľavne od jari do jesene, keď je v prírode troška teplejšie. Pred novou letnou sezónou sa môžete mrknúť na Vašu výbavu a poprípade to čo chýba doplniť. V našej sekcii: Recenzie vybavenia nájdete množstvo užitočných rád a recenzii vybavenia. Napr. Tip na stan, Tip na varič, Tip na riad do prírody, tip na Kvalitný ruksak atď...

 

Naštudujte si ako správne sušiť huby a rastliny:

dscf2298gg

Blíži sa hlavná dubáková sezóna a my máme pre Vás pár tipov ako sa vysporiadať so sušením. Povieme si ako správne sušiť huby a liečivé rastlinky. Viac v článku: Sušenie húb a rastlín.