Bodavý hmyz: Včela, Osa, Sršeň

Pri prechádzkach prírodou, kempovaní, bicyklovaní ale aj pri obyčajných pracovných činnostiach sa Vám môže stať, že prídete nechtiac do kontaktu s osou, sršňom alebo včelou. V tomto článku si popíšeme pár jednoduchých rád čo robiť v prípade uštipnutia.

  

Uštipnutie:

Bodnutie od včely je bolestivé a pálivé. To, že Vás uštipla včela poznáte podľa toho či Vám v mieste vpichu nechala žihadlo. Včela po bodnutí príde o žihadlo s jedovým vačkom a kúskom zadočku a následne umiera. No pozor na žihadlo to je stále "živé" z jedového vačku sa Vám pomaly pumpuje jed do rany. Preto je potrebné včelie žihadlo čo najrýchlejšie odstrániť. Čím rýchlejšie ho odstránime, tým budeme mať v rane menej jedu. No pozor! Nikdy neodstraňujte žihadlo vyťahovaním. Keby ho zmačknete palcom a ukazovákom poprípade pinzetov môžete do rany vtlačiť aj ostávajúci jed z jedového vačku. Najlepšie a najrýchlejšie je žihadlo zoškriabnuť nechtom.

Osa a sršeň pri bodnutí neprichádzajú o žihadlo a vedia bodať opakovane. Nikdy v mieste vpichu nenechávajú žihadlo. Bodnutia bývajú dosť bolestivé. No je zaujímavé, že žihadlo sršňa obsahuje mnohonásobne menej toxického jedu ako žihadlo včely. Samozrejme uštipnutie bolí viac, pretože žihadlo je podstatne väčšie.

Povera hovorí, že sršne bývajú veľmi agresívne. Sršne sú mierumilovné no mali by sme si od nich udržiavať určitý odstup, aspoň pol metra. Nebezpečné môžu byť v blízkosti svojich hniezd, ktoré si budú brániť.

 

 Ako si pomôcť:

Stav každého uštipnutia treba sledovať. Ak sa vytvorí iba bolestivý opuch a nič iné sa do 30 minút nedeje, ide v podstate o bežnú reakciu. Ak sa objaví triaška, nevoľnosť alebo bolesti hlavy, treba vyhľadať lekára.

Poštípané miesto je najlepšie zachladiť. Pokiaľ ste v prírode môžete použiť studenú vodu z horského potoka či studničky. Pokiaľ ste blízko domova použite ľad. Zmiernite tým následný opuch.

Pokiaľ ste na včelie či osie uštipnutie alergický, hrozí nebezpečný anafylaktický šok: Postupujte podľa rád vašeho lekára a okamžite voľajte rýchlu zdravotnú pomoc 112. Pokiaľ je Vaša alergia vážna mali by ste so sebou nosiť adrenalinovú injekciu napr. Epipen a kartičku prvej pomoci, aby náhodný okoloidúci ľudia vedeli čo majú robiť.

Pokiaľ nie ste alergický nedeje sa nič vážne opuch sa stratí do dvoch - troch dní. Doprajte si kľud a ľadujte alebo chľadte postihnuté miesto. Proti svrbeniu a opuchu môžete použiť voľne dostupné antihistaminika napr. Zodac.

Zvýšenú pozornosť venujte pri bodnutí do krku, úst či jazyka. Tieto miesta sú nebezpečné aj v prípade ak nie ste alergický pretože môžete opuchnúť a hrozí udusenie. Pri poštípaní do ústnej dutiny či jazyka cmúľajte kocku ľadu. Pri poštipnutí do krku použite studené obklady. Užite antihistaminikum. Je potrebné vyhľadať lekársku pomoc v prípade komplikácii okamžite volať rýchlu zdravotnú pomoc 112.