Muškárenie:

Kamaráti v dnešnom článku by som Vás chcel troška oboznámiť s krásnou technikou lovu : Muškárením. Článok je určený pre všetkých začínajúcich rybárov ale aj tých, ktorí sa o rybárčenie zaujímajú. Niečo sa o muškárení dozviete, aby ste mali aspoň malú predstavu na čo a ako to tí rybári muškári vlastne chytajú. Tak poďme nato.

Muškárenie je stará technika lovu rýb, ktorá sa používala už v stredoveku a s veľkým úspechom sa používa dodnes. Mne osobne sa táto technika veľmi páči. Pretože človek je v pohybe. Prejde a prehádže veľkú časť vody. Musí sa naučiť pozorovať ryby. Ich správanie, kde a kedy sa aktuálne vyskytujú, akú potravu prímajú. Musí sa naučiť splynúť s okolím nakoľko sa často loví na malé vzdialenosti napr. na horských potokoch.  Rybár sa musí vedieť maskovať a nenápadne pohybovať, aby si ryby nevyplašil skôr ako nahodí mušku do vody. 

Pýtate sa na čo to vlastné tí muškári chytajú? Odpoveď je jednoduchá. Ako už z názvu vyplýva chytáme na mušky. Na háčik sa viažu rôzne napodobeniny lietajúceho a vodného hmyzu, lariev a iných vodných či suchozemských živočíchov. 

Viazanie mušiek je doslova umenie. Viaže sa z rôznych prírodných ale aj umelých materialov napr. ( srsť zvierat, perie vtákov, používajú sa rôzne viazacie nite a iné syntetické materialy). 

Správny muškár má odsledované čo v akom ročnom období a počasí práve ryby vyhľadávajú a podľa toho sa snaží ponúknuť rybe nástrahu. 

 

Také základné rozdelienie mušiek: 

Plávajúce mušky - plávajú na hladine používajú sa, keď ryby zbierajú hmyz z hladiny. Krásne môžeme vidieť ako nám ryba ponúkanú mušku z hladiny zoberie a vtedy sekneme. Je to môja najoblúbenejšia muška :-)

Potápavé mušky - predstavujú utopený hmyz, ktorý je unášaný vodou alebo klesá ku dnu.S tymito muškami rybár stále udržuje kontakt napätou šnúrou, aby vedeľ kedy mu ryba ponúkanú mušku zoberie. Poprípade sleduje šnúru kedy sa zastaví či náhle zmení smer.

Nymfy - potápajú sa a chytá sa s nimi podobne ako s mokrými muškami. Predstavujú rôzne larvy vodného hmyzu.

Streamery - sú to imitácie malej rybyčky či plôdiku alebo iného živočícha napr. myši, ktorá pláva po hladine. Streamery sa poťahujú pod vodou či po vodnej hladine, aby sme napodobnili pohyb koristi.

Akú výbavu potrebujeme? Potrebujeme jemný muškársky prút. Jednoduchý muškársky naviak a takým základom je muškárska šnúra. Keďže väčšinou sú mušky veľmi ľahké bez muškárskej šnúry by sme ich nedokázali dostatočne ďaleko nahodiť. Preto muškári používajú špecialnu muškársku šnúru pomocou, ktorej môžu švihať svoje nástrahy na dlhšie vzdialenosti. Nahadzovanie chce trocha tréningu. Začiatky bývajú ťažké ale človek na to postupne príde a dokáže švihať aj na väčšie vzdialenosti. Zároveň si švihaním dokážeme presušiť suché mušky, ktoré sa po určitom čase vo vode premočia a začnú sa potápať. Pri švihaní muška naberá veľkú rýchlosť a presuší sa, aby nám pri dopade na hladinu znova plávala.

Muškárke šnúry máme potápavé a plávajúce.Potápavé sa potápajú a plávajúce plávajú po hladine. Na koniec muškárskej šnúry ide naviazať silónový nadväzec a naň muška. 

Toto sú aspoň také základné informácie na zoznámenie s muškárením. Pokiaľ Vás táto technika zaujala určite ju vyskúšajte na mušku sa dajú chytať rôzne druhy rýb napr. Pstruh potočný, Pstruh dúhový, Lipeň, Sivoň, Mrena, Podustva, Jalec dokonca aj ryby ako Kapor či dravé ryby ako Boleň, Šťuka, Ostriež. Chce to len skúšať. So správnymi muškami sa dá pochytať naozaj veľa druhov rýb :-)

Nebudem tu teraz rozpisovať ďalšie rôzne techniky muškárenia ako Dlhá(Francúzska) nymfa, Krátka(Česká) nymfa. Každý kto sa na muškárenie dá, postupne si nájde svoj oblúbený spôsob lovu. Toto je len taký základný článok pre rybárov, ktorí ešte nikdy nemuškárili a nič o tom nevedia a ľudí ktorých zaujíma chytanie rýb a rybolov. Petrov ZDAR priatelia!