Rak riečny:

20170417 155322

V dnešnom článku si troška predstavíme krásneho vodného živočícha Raka riečneho. Tento živočích je v dnešnej dobe vzácny a chránený. Vďaka tomu, že ľudia žnečisťujú ich prirodzené prostredie rieky, potoky a jazerá sa populácia rakov oproti minulosti výrazne znížila. Ďalší veľký nepriateľ Raka riečneho je nepôvodný druh Rak Americký, ktorý roznáša chorobu tzv. Račí mor. Tento mor vyhubil v európskych krajinách značnú populáciu Raka riečneho.

Srnčia ruja:

Na prelome júla a augusta to v prírode ožíva. V týchto teplých letných dňoch sa v našich lesoch začína srnčia ruja. Vyskúšajte prvý augustový týždeň vybehnúť do prírody a pozorovať srnčiu zver. Je to neskutočný zážitok.

Jelenie, danielie a srnčie zhody:

llldkdkjf88755d

Ahoj kamaráti, blíži sa nám obdobie kedy jelene začínajú zhadzovať svoje majestátne parožie a tak mi napadlo napísať k tomu pár riadkov, snáď to niektorých z Vás zaujme. Na začiatok si povieme kedy zhadzujú parožie jelene a neskôr sa budeme venovať aj srncom.

Kvalitné monokuláre na pozorovanie zveri poľovnícke nožíky zakúpiť TU.

Salamandra škvrnitá:

Určite ste už pri prechádzkach lesom natrafili na tohoto krásneho a zaujímavého živočícha. Osobne salamandry stretávam najčastejšie, keď chodievam na huby a sú poriadne upršané, mokré a vlhké dni. Vtedy akoby sa najradšej špacírovali po celom lese.

Jelenia ruja:

Každý rok sa veľmi teším na prvé septembrové týždne. Práve vtedy v našich lesoch začína jelenia ruja, ktorá trvá celý september a končí začiatkom októbra. Počas týchto pár týždňov sa v našich lesoch a na lúkach odohráva krásne divadlo. Hormónmi nabudené jelene si začínajú hľadať svoje rujoviská, ktoré si značkujú udupaním, močom a semenom. Jeleni majú počas ruje silný typický zápach, ktorý mi pripomína "capacinu". V okolí rujovísk je tento puch cítiť na veľkú diaľku.