Aká bola Jelenia ruja 2022?

Priatelia už dlho som nepridal žiadny článok z dôvodu nedostatku času, no dnes by som Vám zhodnotil ako sa mi darilo počas sledovania jelenej ruje 2022. Na jeleniu ruju som sa toho roku vybral 3. krát, preto nižšie nájdete aj 3. časti z tohoročného natáčania. Počas vrchole jelenej ruje som dokonca jeleňa počul aj každé ráno priamo pred domom, keď rúkal z neďalekého lesa smile.

Danielia ruja:

Priatelia v dnešnom videu Vás pozývam na krásne prírodné divadlo, ktoré sa v našich lesoch odohráva v októbri. Po utíchnutí kráľov našich lesov a skončení jelenej ruje preberajú štafetu daniele.

Začiatok danielej ruje je cca začiatkom októbra a okolo 15-20. októbra danielia ruja vrcholí. Samozrejme toto obdobie sa každý rok môže troška posúvať ale približne v tomto dátume sa na danielju ruju môžete vybrať.

Počas ruje zažijete neopakovateľné chvíle, chŕkanie, krochtanie a ručanie danielov ktorý si na svojich rujoviskách robia typické hrabaniská. Pri týchto hrabaniskách potom zvolávajú svoje danielky, odháňajú sokov a pri troche šťastia môžete uvidieť aj tvrdé danielie súboje!

Ďalší úspešný lov s fotopascou:

Priatelia máme za sebou ďalší úspešný lov s fotopascou, ktorý sa tentokrát odohrával koncom leta pri jednom lesnom bahnisku. Bahnisko je umiestnené v listnatom lese kúsok od menšieho potôčika. Tak ako sme aj predpokladali hlavný návštevníci bahniska boli hlavne diviaky, ktorý chodievali hlavne v podvečerných a nočných hodinách. Bolo tu veselo :-)

Jelenia ruja 2021 video z prvého pozorovania:

Máme tu september, dni sa pomaličky schladzujú a v našej prírode nastáva čas jesene. Krásne ročné obdobie, ktoré má svoje čaro. Ranné jesenné hmly, stromy pomaličky začínajú meniť farbu listov a z lesov počuť prvé mohutné ručanie kráľov našich lesov. Jeleňom začína obdobie "lásky" ale aj urputných bojov a majestátneho predvádzania.

Poľovníci ale aj fotografi a všetci milovníci prírody si prídu na svoje. Jelene na túto dobu strácajú svoju plachosť a ostražitosť. Jelenia ruja je najlepší čas na tiché nerušené pozorovanie. Stačí si nájsť na pár hodín čas, vhodný úkryt pri rujovisku a garantujem Vám že o krásny zážitok budete mať postarané.

Video recenzia monokuláru Vortex Solo 8x25:

Kamaráti dnes sa pozrieme na šikovný monokulár značky Vortex, ktorý môžete mať vďaka jeho kompaktnej veľkosti vždy po ruke. Bez problémov sa zmestí aj do vačku nohavíc či bundy. V prípade potreby rýchlo vytiahnete a môžete pozorovať zver či iný objekt. Priblíženie 8x jasný a čistý obraz. Môžeme sa pozrieť na pár základných parametrov a následne viac informácii vo video recenzi. 

Zväčšenie: 8x
Priemer objektívu: 25 mm
Pupilárna vzdialenosť: 15 mm
Výstupná pupila: 3,13 mm
Lineárne zorné pole: 378 stôp / 1000 yardov (115,2 m / 914,4 m)
Reálny uhol zorného poľa: 7,2°
Minimálna ostriaca vzdialenosť: 5 m
Dĺžka: 11,18 cm
Šírka: 5,59 cm
Hmotnosť: 158,8 g