Jelenia ruja 2021 video z prvého pozorovania:

Máme tu september, dni sa pomaličky schladzujú a v našej prírode nastáva čas jesene. Krásne ročné obdobie, ktoré má svoje čaro. Ranné jesenné hmly, stromy pomaličky začínajú meniť farbu listov a z lesov počuť prvé mohutné ručanie kráľov našich lesov. Jeleňom začína obdobie "lásky" ale aj urputných bojov a majestátneho predvádzania.

Poľovníci ale aj fotografi a všetci milovníci prírody si prídu na svoje. Jelene na túto dobu strácajú svoju plachosť a ostražitosť. Jelenia ruja je najlepší čas na tiché nerušené pozorovanie. Stačí si nájsť na pár hodín čas, vhodný úkryt pri rujovisku a garantujem Vám že o krásny zážitok budete mať postarané.

Video recenzia monokuláru Vortex Solo 8x25:

Kamaráti dnes sa pozrieme na šikovný monokulár značky Vortex, ktorý môžete mať vďaka jeho kompaktnej veľkosti vždy po ruke. Bez problémov sa zmestí aj do vačku nohavíc či bundy. V prípade potreby rýchlo vytiahnete a môžete pozorovať zver či iný objekt. Priblíženie 8x jasný a čistý obraz. Môžeme sa pozrieť na pár základných parametrov a následne viac informácii vo video recenzi. 

Zväčšenie: 8x
Priemer objektívu: 25 mm
Pupilárna vzdialenosť: 15 mm
Výstupná pupila: 3,13 mm
Lineárne zorné pole: 378 stôp / 1000 yardov (115,2 m / 914,4 m)
Reálny uhol zorného poľa: 7,2°
Minimálna ostriaca vzdialenosť: 5 m
Dĺžka: 11,18 cm
Šírka: 5,59 cm
Hmotnosť: 158,8 g

Máj bol tento rok naozaj štedrý- Krásny úlovok Májoviek:

Priatelia zhruba pred dvoma týždňami som bol pozrieť na moje obľúbené májovkové fleky. Pamätáte? Hodil som to aj na videjko ak ste nevideli nájdete ho o kúsok nižšie . Vtedy som našiel len pár maličkých, takže som si povedal že sa na to miesto vrátim opäť troška neskôr. Prešli zhruba 2 týždne medzitým nám aj riadne spŕchlo a ja sa opäť vraciam na miesto činu! Po príchode na miesto som sa veľmi potešil. Už na prvom májovisku namňa čakaly krásne, urastené kúsky Čírovnice májovej.

Konečne sa zadarilo Smrčkovce České - Verpa bohemica:

Priatelia Smrčkovcová sezóna nám pomaličky vrcholí a som rád že sa mi konečne podarilo nájsť vcelku pekný úlovok! Aj napriek stále pretrvávajúcemu chladnému aprílovému počasiu, na ktoré sme z predchádzajúcich rokov už akosi prestali byť zvyknutý, Smrčkovce krásne rastú. Podarilo sa mi nachádzať pekné miesta kde bolo aj 20-30 kusov pri sebe. Dajú sa nájsť väčšie kusy na stopkách ale stále sa tlačí aj kopu mladučkých. Pokiaľ máte chuť určite sa aktuálne na Smrčkovce vyberte. Sú skvelé na sušenie do rôznych omáčok, polievok, pod mäso skrátka je to skvelá delikatesa ktorú obľubujú hlavne vo Francúzskej kuchyni.

Prírode ožíva - jar je tu, lesný čaj s jarných byliniek:

Kamaráti v dnešnom videjku si ukážeme ako krásne sa nám prebudili prvosienky, ktoré už v lese vo veľkom zakvitli a lákajú prvých čmeliakov ale aj zberačov jarných liečivých byliniek. Medzi jarné bylinky ktoré si môžete aktuálne nazbierať patrí Prvosienka jarná a vyššia, Plúcnik lekársky a Podbeľ liečivý. Mne sa podarilo aj pár pekných prvosienok natočiť na video a nafotiť takže Vám tu hodím aj jarné fotografie.