Ako použiť "DOUTNÁK"na rozloženie ohňa:

Kamaráti dnes by som Vám ukázal ďalšiu starú techniku rozloženia ohňa, ktorá sa používala pred vynájdením zapaľovačov a zápaliek. Jedná sa o tzv. po Česky Doutnákový zapaľovač. Je to menšia medená trubička v ktorej sa ukrýva bavlnený knôt. Na konci knôtu máme pripravený zuholnatené práchno ktoré ľahko zachytí iskru z ocieľky a pazúrika.

Možnosti varenia v prírode:

15134635 1138837512868748 2024901616045830463 ns

Aj vy obľubujete varenie v prírode? Výborne tento článok bude určený práve Vám. Dozviete sa tu informácie o rôznych tipoch varičov, ktoré sa dajú použiť v teréne. Asi každý z nás si sem tam v lese pripraví nejaký ten čaj, kávu či chutné jedlo. No ako iste viete, nemôžete si rozložiť oheň len tak kde sa Vám zachce. Preto pre Vás máme pár tipov na výborné variče, ktoré si v teréne s varením a ohrevom jedla ľahko poradia.

Podpaľ do batoha:

P1030643rr

Ahoj kamaráti v tomto článku by som Vám dal menší tip na prírodný podpaľ, ktorý výborne horí a môžete ho mať stále so sebou napríklad v batohu či vačku maskáčov. 

Brezová kôra:

Brezová kôra, kto by ju nepoznal. Je to doslova poklad každého zálesáka. Samotná breza je pre nás zálesákov dar. Je to nádherný strom, ktorý nám poskytuje veľa. Na jar je to vynikajúca brezová miazga plná enzýmov a vitamínov, ktorá je vhodná na pitie, či na vlasy, ktoré po nej spevnejú a rastú hustejšie. Jarné mladé brezové lístky sú vynikajúci liek. Pomáhajú pri ochoreniach močových ciest, reume a podporujú metabolizmus. Môžeme z nich pripraviť čaj, či liečivý kúpeľ. Brezové výhonky tzv. pupene zaisťujú lepšie vylučovanie žlče a majú mierny močopudný účinok.

Núdzové metódy zakladania ohňa:

V tomto článku si ukážeme rôzne videá o tom ako si núdzovo (za pomoci vecí, ktoré máte zo sebou) dokážete rozložiť oheň. Nebudeme tu ukazovať starodávne techniky za pomoci kresania kameňa či trenia dreva  tie sú pre lepšie pochopenie popísané v osobitných článkoch. Tu si ukážeme spôsoby zapálenia ohňa z modernými vecami, ktoré máte po ruke.