Možnosti varenia v prírode:

15134635 1138837512868748 2024901616045830463 ns

Aj vy obľubujete varenie v prírode? Výborne tento článok bude určený práve Vám. Dozviete sa tu informácie o rôznych tipoch varičov, ktoré sa dajú použiť v teréne. Asi každý z nás si sem tam v lese pripraví nejaký ten čaj, kávu či chutné jedlo. No ako iste viete, nemôžete si rozložiť oheň len tak kde sa Vám zachce. Preto pre Vás máme pár tipov na výborné variče, ktoré si v teréne s varením a ohrevom jedla ľahko poradia.

Podpaľ do batoha:

P1030643rr

Ahoj kamaráti v tomto článku by som Vám dal menší tip na prírodný podpaľ, ktorý výborne horí a môžete ho mať stále so sebou napríklad v batohu či vačku maskáčov. 

Brezová kôra:

Brezová kôra, kto by ju nepoznal. Je to doslova poklad každého zálesáka. Samotná breza je pre nás zálesákov dar. Je to nádherný strom, ktorý nám poskytuje veľa. Na jar je to vynikajúca brezová miazga plná enzýmov a vitamínov, ktorá je vhodná na pitie, či na vlasy, ktoré po nej spevnejú a rastú hustejšie. Jarné mladé brezové lístky sú vynikajúci liek. Pomáhajú pri ochoreniach močových ciest, reume a podporujú metabolizmus. Môžeme z nich pripraviť čaj, či liečivý kúpeľ. Brezové výhonky tzv. pupene zaisťujú lepšie vylučovanie žlče a majú mierny močopudný účinok.

Núdzové metódy zakladania ohňa:

V tomto článku si ukážeme rôzne videá o tom ako si núdzovo (za pomoci vecí, ktoré máte zo sebou) dokážete rozložiť oheň. Nebudeme tu ukazovať starodávne techniky za pomoci kresania kameňa či trenia dreva  tie sú pre lepšie pochopenie popísané v osobitných článkoch. Tu si ukážeme spôsoby zapálenia ohňa z modernými vecami, ktoré máte po ruke.

Čo potrebujeme na založenie ohňa:

Tento článok píšem pre laikov pre ľudí, ktorí sa zálesáctvu až tak nevenujú. Možno sa budete teraz čudovať. Čo môže byť na založení ohňa ťažké? No stavím sa s Vami, že keby sme spravili súťaž v zakladaní ohňa iba za pomoci zápaliek a toho, čo ľudia nájdu v lese tak polovica ľudí oheň nerozloží ani na tretí pokus. Osobne som videl minúť celú krabičku zápaliek a oheň nakoniec nezapáliť. A to z toho dôvodu že si dotyční neboli schopní nájsť slušný podpaľ a keď už ho aj našli tak sa nedržali poradia podpaľ >  raždie > hrubšie drevo. Chceli od podpalu zapáliť hrubšie konáre a samozrejme im to nevyšlo :)