Rúčka z borovicového dreva:

20180311 163927

Kamaráti dnes by som Vám chcel ukázať jednoduchú výrobu rúčky pre Váš firesteel (kresadlo). Budeme ju vyrábať z borovicového, živicového dreva. Takáto rúčka bude pekná vzhľadovo a zároveň účelová. V prípade nedostatku podpaľu si z nej môžete chrbtom noža naškriabať a rozložiť oheň.

Krabička z nábojnice:

20180301 170322

Kamaráti dnes by som Vám chcel dať menší tip na výrobu krabičky na zápalky. Takúto krabičku si jednoducho vytvoríte z vystrelenej nábojnice. Stačí poprosiť poľovníka či zbehnúť na strelnicu. Určite Vám pár starých vystrelených, neškodných nábojníc s radosťou venujú.

Jednoduchá výroba pílky v prírode:

Pri pobyte v prírode určite každý z nás ocení pílku a to najmä pri dlhšom pobyte, keď je potreba na chladnejšiu noc pripraviť dostatok palivového dreva s vynaložením minima energie. Napriek tomu, tento super nástroj mnoho z nás necháva doma. Dôvod je jednoduchý, pílka je dosť neskladná a do batoha ju asi nikto z nás nedá. Skutoční zálesáci si však svoju pílku (tzv. rámovku) zhotovia v lese len za pomoci noža a pílového listu. Dôležité je nájsť miesto s dostatkom materiálu na výrobu pílky. Ideálne drevo je Lieska obyčajná, ktorá u nás rastie všade naokolo. Vyhliadneme si živý a dostatočne hrubý kus. Pozeráme sa hlavne po takom, z ktorého môžeme zhotoviť obe ramená našej rámovky.

Výroba prachna (Amadou):

V tomto článku si popíšeme výrobu prachna (z angl. Amadou). Toto prachno sa používa na založenie ohňa za pomoci ocieľky a pazúrika.

Táto technika sa používala dlho pred vynájdením zápaliek. Chcete vedieť ako funguje? Ocieľkou udriete o ostrú hranu kameňa (pazúrika alebo kremeňa). Kameň odlúpi z ocieľky maličké šupinky ocele, ktoré sa vznietia a tieto iskry dopadnú na pripravené prachno, ktoré začne tlieť. Vyzerá to jednoducho, no nie je tomu tak. Iskry z ocieľky sú dosť slabé a preto potrebujeme 100 % prachno, ktoré sa vznieti a začne tlieť. Práve takéto prachno nám poskytuje Amadou. Viac o tejto technike TU.

Výroba samoškrtacích zápaliek:

cowboy

Poznáte zápalky Cowboy, ktoré môžete ako v starých Country-filmoch škrtať o všetko možné napr. Stenu,stôl,dvere atď...