Na čo si dať v našej prírode pozor:

Priatelia tento článok Vám odporúčam prečítať až do konca. Nájdete tu užitočné informácie ohľadom základných jedovatých zvierat, hmyzu a rastlín, ktoré sa u nás voľne v prírode vyskytujú a ktoré by ste mohli poznať. Popíšeme si niečo o jedovatých zvieratách našej prírody napr. Vretenici severnej a o smrteľne jedovatých rastlinách, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Článok o smrteľne jedovatých hubách nájdete TU.

 

Jedovaté zvieratá a hmyz z našej prírody:

Vretenica Severná:

22680791 s

Je to jediný smrteľne jedovatý had vyskytujúci sa na našom území. Spoznáte ho podľa štrbinovej zorničky všetky ostatné hady žijúce na Slovensku majú zorničku gulatú. Samice sú hnedé s tmavohnedou kľukatou kresbou. Samce sú sivé s čiernou kresbou. Zdravý dospelý človek by mal jej uštipnutie prežiť bez vážnejších zdravotných problémov. Riziko smrti hrozí hlavne u menších detí, starých ľudí a ľudí z chorobami srdca, alergiami a podobne. Väčšina uhryznutí je spôsobená neopatrnosťou či už pri manipulácii alebo pri náhodnom šliapnutí na ňu. Vretenice nie su agresívne hady. Pri uhryznutí nemusí vždy dôjsť k výstreku jedu do rany. Pokiaľ Vám do rany jed vpustila spoznáte to rýchlo. Postihnutá končatina začne opuchať a okolie rany veľmi bolieť. Príde na Vás nevoľnosť. V každom prípade je potrebné zachovať chladnú hlavu, vyvarovať sa prudkých pohybov, ktoré by mohli zrýchliť krvný obeh a je potrebné okamžite zavolať prvú pomoc. Pokiaľ Vás uhryzne napríklad do ruky je potrebné dať si dole náramky, hodinky, prstienky nakoľko ruka začne opuchať...

 

Salamandra Škvrnitá:

Tento krásny mlok nám dáva svoju jedovatosť najavo jeho krásnym výstražným sfarbením. Pokožka salamandry je pokrytá jedovatými žliazkami hlavne časť za očami. Tieto žliazky v prípade nebezpečenstva produkujú jed, ktorý pre človeka nie je príliš nebezpečný no pre menšie živočíchy, ktoré by si na nej chceli pochutiť môže byť smrtelný.  Pre ľudí je nebezpečný v tom, že ak by salamandru chytali a potom si pretreli oči môžu dostať silný zápal. Pokiaľ si budete chcieť zobrať salamandru na ruky tak iba s najväčšou opatrnosťou. Nikdy ju nezmačkíňajte pretože práve vtedy môže vypustiť jed bude sa cítiť ohrozená. Po jej držaní v ruke si vždy umyte ruky....

 

Májka fialová:

Májka fialová je veľmi zaujímavý jedovatý chrobák. Málokto vie, že tento krásny chrobáčik produkuje nebezpečný jed alkaloid kantaridín, ktorý je smrteľný aj pre človeka už pri dávke 30mg (museli by ste ich skonzumovať väčšie množstvo).  Neodporúčam ich chytať do rúk. V prípade zmačknutia vylučujú žltkastú tekutinu - hemolymfu, ktorá sa podobá olejovým kvapkám. Táto tekutina obsahuje nebezpečný jed. Keď sa Vám dostane na kožu môže vzniknúť nebezpečná alergická reakcia toto miesto sa veľmi ťažko hojí....

 

Ropucha obyčajná:

V ohrození sa nafúkne a predstiera, že je ovela väčšia ako v skutočnosti. Až potom, keď jej táto obrana nepomôže, môže začat vylučovat jedovatý kožný sekrét, ktorý veľmi dráždi sliznicu. Kožný sekrét ropuchy obsahuje halucinogénne deriváty pyrokatechinu a indolalkylaminy. Pozor pri chytaní ropuchy vždy si poriadne opláchnite ruky a nepretierajte si ústa a oči, pretože by ste mohli dostať silný zápal. Tak isto v prípade, že by ste sa chystali opiecť ropušie stehienka dávajte si pozor na jedovatú kožu pretože nie len red bull Vám dáva krídla :D

 

Kunka žltobruchá:

24179716 s

V prípade nebezpečenstva na súši zaujme výstražný postoj (zdvihne predné a zadné nohy, prehne chrbát) a odhalí odstrašujúce sfarbenie brucha. Ide o varovný signál, ktorý upozorňuje, že tento živočích je jedovatý. Vylučuje kožné sekréty, ktoré sú žieravé a môžu spôsobiť alergickú reakciu. Dráždi ústnu sliznicu a pôsobí odporne.

 

Sršeň obecný, Osa obyčajná, Včela medonostná:

00000Vcelacs

Všeobecne majú všetci zástupcovia blanokrídlovcov ako je osa, včela, čmeliak a  sršeň vo svojich žihadlách jed. Tento jed však pre zdravého človeka nepredstavuje žiadne veľké nebezpečenstvo ranka nám trocha opuchne a opuch po pár dňoch prejde. Horšie je to keby Vás bodne celý roj vtedy už je potrebné kontaktovať čo najskôr rýchlu pomoc.

Ďalšiu ohrozenú skupinu tvoria alergici, malé deti a starší a chorí ľudia. U alergikov hrozí anafilaktický šok. Môže prísť sčervenanie postihnutého miesta, opuch tváre, opuch ústnej sliznice, sťažené dýchanie, malátnosť, návaly horúčavy, búšenie srdca, hnačka, zvracanie, poklesnutie krvného tlaku, čo môže viesť až k strate vedomia. V prípade podobných príznakov je potrebné okamžite volať prvú pomoc a pokiaľ má alergik zo sebou adrenalinovú inekciu či pero je potrebné okamžité podanie. Väčšinou sa pichá do stehna z vonkajšej strany pokiaľ sa stav rýchlo zhoršuje môže sa pichnúť aj cez oblečenie. Alergici by ich zo sebou mali nosievať. Viac v tomto článku.

 

Pľuzgiernik lekársky:

21080289 s

Ďalší jedovatý chrobáčik podobne ako Májka fialová. Tohto krásneho chrobáčika radšej do ruky neberte. V prípade ohrozenia začne vylučovať tekutinu, ktorá dosť zapácha a vedie k vzniku hnisajúcich pľuzgierov. Pri pretrení oka môže dojsť až k oslepnutiu! V tele chrobáčika sa nachádza aj smrteľný jed kantaridín podobne ako u Májok. Smrteľná dávka pre človeka je už pri 30mg (museli by ste skonzumovať viac týchto chrobákov). Jed spôsobuje krvavé hnačky, zlyhanie ľadvín a srdca. V maličkých dávkach sa tieto chrobáky kedysi používali ako afrodiziakum. Látky v týchto chrobákoch podporujú erekciu. Telíčka chrobákov sa usušili a zomlely na prášok.

 

Stepník červený:

4814396 s

Jedovatý pavúčik, ktorý sa u nás vyskytuje v okolí Bratislavy, Detvy či Púchova. Má rád teplejšie lokality. U zdravého človeka môže kusnutie vyvolať zvýšenú teplotu, zrýchlený tep a bolesť hlavy. Príznaky po pár hodinách ustupujú.

 

Na youtube som našiel aj toto skvelé video kde si môžete pozrieť viac jedovatých živočíchov, ktoré sa u nás a v CZ vyskytujú. Podporte autora odberom.

 

Jedovaté rastliny našej prírody:

Ľuľkovec zlomocný:

Je to veľmi nebezpečná rastlina. Stali sa už prípady kedy si ju ľudia pomýlili s čučoriedkami aj keď neviem ako je to možné nakoľko čučoriedky vyzerajú úplne inak. Zapametajte si, že plody ľulkovca vždy vyrastajú z takej hviezdičky viac na videu nižšie. Ľulkovec je pomerne vysoká rastlina veľká 50 až 180cm. Celá rastlina je prudko jedovatá vzhľadom k vysokému obsahu tropanových alkaloidov.

 Davajte si na ňu veľký pozor, pretože smrteľná dávka pre deti je už 3 bobuľe. Smrteľná dávka pre zdravého dospelého človeka je 10 bobúľ. Príznaky otravy rozšírené zreničky, vyschnutá sliznica, zrýchlený tep, sčervenanie tváre, suchá a teplá pleť.

 

Jesienka obyčajná:

Kvitne na jeseň v septembri a októbri od nížin až po horské lúky. Obsahuje jeden z najprudších jedov - kolchicín. Jedovatá je celá rastlina. Pokiaľ by ste si ju chceli nabrať do vázy ako ozdobnú kytičku ale pozor na vodu, do ktorej ju umiestnite. Voda vo váze bude tiež jedovatá. Príznaky otravy sa objavia o dve až päť hodín. Prejavujú sa tráviacimi ťažkosťami a poruchami obehovej sústavy. Otrava môže končiť i smrťou. Táto rastlina je jedovatá aj pre dobytok, ktorý sa pasie na lúkach.

 

Konvalinka voňavá:

10515236 s

Nebezpečenstvo otravy konvalinkou hrozí pri zbere listov jedlého cesnaku medvedieho. Listy konvalinky sa dosť podobajú na listy cesnaka medvedieho. Dobrý rozpoznávací znak: listy cesnaka medvedieho voňajú vždy po cesnaku. 

K otráveniu môže dôjsť požitím stonky, listov, alebo zjedením červených plodov. Otráviť sa je možné aj vypitím vody z vázy, v ktorej boli konvalinky. Príznaky otravy sú nevoľnosť, zažívacie problémy, zvracanie, hnačky, zvýšené močenie a omámenosť, mdlosť a kŕče. Pri požití väčšieho množstva plodov je nutné vyhľadať lekára, pretože môžu nastať komplikácie s činnosťou srdca, najmä u ľudí s poruchami srdca.

 

Zdroj niektorých informácii : https://sk.wikipedia.org