Sušenie húb a rastlín:
Po nazbieraní húb a liečivých rastlín je potreba ich nejakým spôsobom konzervovať, aby sme ich mohli neskôr celoročne použiť. Jeden z najpoužívanejších spôsobov konzervovania je sušenie. Usušené huby a liečivé rastliny nám vydržia dlhú dobu. Ako správne sušiť?
Ja na sušenie používam sitá, ktoré som si zhotovil. Je to úplne jednoduché, stačí Vám zbiť štyri latky, na ktoré natiahnete nejakú sieťku napr. sieť proti hmyzu alebo ja tam mám sieťku, ktorá sa používa pri zateplovaní domu. Na takomto sušiacom sitku sa Vám huby a liečivé rastliny usušia krásne z oboch strán a nezačnú plesnivieť.
Moje sitá:
Pozor!! Nový článok ako som robil sitá na sušenie húb: ČÍTAJ TU!!!
Typ: Pre úsporu miesta si môžete takýchto sušiacich sít zhotoviť viacero a naukladať ich na seba. Medzi ne stačí dať menšie hranolčeky.
Sušenie húb:
Huby krájame na 3 až 5 milimetrové plátky. Huby obsahujú 80-90 percent vody, ktorá sa musí čo najskôr vysušiť inak by mohli začať plesnivieť. Ideálne je ich sušiť na vyrobených sušiacich sitách, navliekaním na špajdle, prevliekaním na niť. Podstatné je aby sa mohli sušiť zo spodu aj z vrchu teda, aby medzi jednotlivými kúskami prúdil vzduch.
Huby necháme pár dní sušiť. Nakoniec sušenia ešte môžeme huby na pár minút jemne dosušiť vo vyhriatej polootvorenej rúre. Vždy iba jemne, aby ste ich nespálili.
Dobre vysušené huby spoznáte tak, že sú krehké a lámu sa. Takéto huby ukladáme do sklenených pohárov, ktoré majú vzduchotesné viečko. Do pohára môžeme pridať bobkový list a pár bobuliek čierneho korenia. Pohár poriadne uzavrieme.
Ako nesušiť - sušenie na papieri či novinách je nevhodné nakoľko ich treba stále obracať, aby sa neprilepili k novinám a sušili sa z každej strany. Na spodnej strane sa nám môžu tvoriť plesne tento spôsob sušenia sa neodporúča.
Pár obrázkov ako môžeme sušiť huby:
Sušenie na sitách
Sitá na sušenie húb zakúpite tu: Sitá na sušenie húb.
Sušenie na vešiaku na prádlo, prehodená záclona
Zaujímavé sušenie na špajdlách
Sušenie na novinách(neodporúča sa)
Sušenie liečivých rastlín:
Najdôležitejší a najjednoduchší spôsob uskladnenia a konzervovania je sušenie. Pri správnom sušení sa účinné látky nestrácajú alebo sú ich straty len minimálne. Navyše v sušenej droge je oveľa vyšší obsah účinných látok ako v droge čerstvej s tou istou hmotnosťou.
Nevhodným sušením a uskladnením sa môže droga výrazne znehodnotiť a poškodiť. Stratiť môže nie len farbu, vôňu a konzistenciu ale aj účinné látky, ktoré sú zdrojom jej liečivých účinkov. Preto je dôležité dbať na správne spracovanie nazbieraných rastlín.
Pred sušením rastliny preberte, odstráňte odumreté a poškodené časti, hrubšie stonky a pod. Väčšie rastliny môžeme narezať na menšie kúsky.
Sušte ich rozložené, na čistom a priedušnom podklade napr. rozložené v plytkom košíku, ideálne je vyrobiť si sušiace sitá. Poprípade zviazané v menších zveskoch a zavesené v suchom prostredí s dobrým prístupom čerstvého vzduchu.
Okrem výnimiek u niektorých rastlín ich nesušte na priamom slnku. Počas sušenia ich chráňte pred prachom, dymom alebo výparmi.
Ak sú rastliny uložené v hrubšej vrstve alebo majú vyšší obsah vody, opatrne ich prevracajte, aby nesplesniveli.
Dĺžka sušenia závisí od teploty a vlhkosti vzduchu ako aj od jeho prúdenia v miestnosti. Kvety, listy a krehké vňate sa sušia 8 - 12 dní, hrubšie a dužinatejšie časti treba sušiť aj 3 - 4 týždne.
Dobre vysušené kvety, listy a byle sú krehké, ľahko sa drvia prstami a zvyčajne si zachovajú pôvodnú farbu a vôňu.
Po dosušení je potrebné rastliny poriadne uzavrieť a uschovať na suché a tmavé miesto. Liečivé rastliny skladujeme najviac rok. Ich liečivé látky sa časom strácajú a preto je potrebné každý rok nazbierať nové.
Moderné sušenie:
No a nakoniec si ukážeme moderné sušenie určené všetkým ktorý majú doma málo priestoru a nemajú kde sušiť svoje bylinky či huby.
Spracovanie lesných plodov:
Z lesných černíc, čučoriedok či ovocia zo záhradky odporúčame robiť zdravé smoothie. Do Smoothie mixéra troška vody, mlieka či tvarohu + lesné plody či ovocie a super zdravý nápoj je na svete.