Fiskars K40 - plávajúci nôž!

Ako som sa motal jedným záhradníctvom narazil som tam na pomerne lacný nôž (cena sa pohybuje od 9-12€) značky Fiskars K40. Hovorím si za tú cenu ho vyskúšam a uvidíme aký pracant to bude. Zobral som ho do lesa a po chvíľke rezania som zistil, že sa jedná o šikovného parťáka pre menej náročných užívateľov. Nôž výborne sadne do ruky, je ľahký a čepeľ je pomerne slušne nabrúsená. Poteší aj záštita, ktorá chráni ruku "menej šikovných" pred skĺznutím na čepeľ.

Mora Classic 125 - pamätný nôž k 125 výročiu:

Kamaráti tento nôž mám už dlhšie a s obľubou ho nosievam do prírody. Je maličký, šikovný veľmi ostrý a jeho design sa nesie v tradičnom "bushcraftovom" štýle. Firma Mora ho vydala k 125-temu výročiu založenia značky. Na čepeli má preto k bežnému logu Mora pridané aj číslo 125. Čo sa mi na tomto noži najviac páči je jeho veľkosť. Je tak akurát do ruky, dobre zvládne menšie práce a nezľakne sa ani vyrezávania do dreva.

Eka Nordic W12 Camowood - Made in Sweden:

 

Máme tu ďalšieho švédskeho výrobcu nožov firmu EKA, ktorá započala svoju výrobu už v roku 1882. Vyrábajú nože určené poľovníkom, lovcom, rybárom na expedície do prírody ale aj taktické armádne nože. Švédske nože som si veľmi obľúbil, preto som sa na testovanie a recenziu tohto noža veľmi tešil. Zaujal ma svojou masívnou fulltangovou konštrukciou, kvalitnou švédskou oceľou a šikovne zladeným kidexovým púzdrom s kresadlom a brúskou. 

Muela Rhino 10SV.M - Sandvik 14C28N:

Priatelia dnes si predstavíme krásny španielsky nôž značky Muela. Muela je stará španielska značka, ktorá sa venuje hlavne výrobe loveckých nožov určených do prírody. Ich drahšie modely, medzi ktoré sa radí aj Rhino vyrábajú španielsky majstri priamo v ich firme vo Španielsku. Pozor si dajte na lacnejšie modely, ktoré si nechávajú hromadne vyrábať v Číne. Ich kvalita je dosť biedna a myslím, že zbytočne kazí renomé tejto značky.

Victorinox  - Pioneer Alox (Limitované edície):

Kamaráti v dnešnom článku si povieme niečo o mojich obľúbených nožoch švajčiarskej značky Victorinox. Prečo som začal zbierať model Pioneer a čo sú to limitované edície? Začnime teda pekne po poriadku. 

Ako ste si už určite všimli Victorinox posledné roky vyrába limitované edície svojich aloxovaných nožov. Jedná sa o tri modely : Classic (58mm), Cadet (84mm), Pioneer (93mm). Limitované edície začali vznikať v roku 2015 kedy Victorinox vypustil do sveta prvé verzie v prevedení s modrými črienkami. Limitované edície sú vydávané každý rok v inej farebnej verzii. Na črienkach je vždy vypálený aktuálny rok edície.