skvelydarcek.sk

Šípkový sirup:

Ako už istotne viete, šípky sú poklad jesene. Keďže sú veľmi zdravé a obsahujú veľa vitamínov už oddávna ich ľudia zbierali a robili z nich rôzne produkty. Šípky obsahujú veľa vitamínu C ďalej vitamíny B1, B2, K a vitamín P. Šípky nás ochránia pred chrípkou a sú prevenciou pred infekčnými chorobami.

Dá sa z nich robiť čaj, víno, džem či sirup. Práve recept na vynikajúci sirup si dnes predstavíme.

Výroba pečeného čaju - Ovocný pečený čaj:

Každá rodina má vlastné tradície. Či už je to tlačenie kyslej kapusty alebo zaváranie patria to medzi činnosti, ktoré by mali byť zachovávané a predávané. U nás sú dve predvianočné tradície a to: výroba pomarančového džúsu a výroba ovocného pečeného čaju. V tomto článku vám priblížim podstatu čaju.

Púpavový nepravý med:

Púpavový nepravý med je vhodný na celkové posilnenie organizmu, pečeňové, žlčníkové a obličkové problémy, ako aj pre lepšie trávenie a prečistenie krvi. Takisto pomáha pri kašli a bolesti hrdla. Ale pozor nie je to náhrada kvalitného včelieho medu.

Liečivé tinktúry:

V nasledujúcich riadkoch nájdete jednoduché rady ako si z liečivých byliniek vyrobiť liečivú tinktúru.

Výroba tinktúry je najjednoduchší spôsob konzervovania účinných (liečivých) rastlinných látok, pretože mnohé z nich sa lepšie rozpúšťajú v alkohole ako vo vode. Získate tak liečivo, ktoré môžete kedykoľvek použiť.

Pri výrobe je dôležité, aby ste časti rastlín nakrájali podľa možností úplne nadrobno, pretože čím sú menšie, tým lepšie sa z nich účinná látka vylúhuje.

Smrekový sirup proti kašlu:

 

Ak máme problémy s prieduškami môžeme si pripraviť sirup zo smreka. Budeme potrebovať 1 kg kryštálového cukru a mladé výhonky na konci smrekových konárikov. Začínajú rásť koncom marca až začiatkom apríla. Dôležité je, aby boli mladé.