Výroba pečeného čaju - Ovocný pečený čaj:

Každá rodina má vlastné tradície. Či už je to tlačenie kyslej kapusty alebo zaváranie patria to medzi činnosti, ktoré by mali byť zachovávané a predávané. U nás sú dve predvianočné tradície a to: výroba pomarančového džúsu a výroba ovocného pečeného čaju. V tomto článku vám priblížim podstatu čaju.

Pečený čaj poznali už naše babičky. Bol a je to obľúbený napoj detí a dospelých. Mnohý ho určite poznáte, často ho vidieť na pultoch predajní za premrštené ceny. Tí, ktorí majú to šťastie, poznajú sladkú chuť domáceho čaju vyrobeného z nazbieraných plodov prírody. Pri výrobe sa vždy cítim ako alchymista,keď miešam rôzne chute. Jablkovo-škoricovo-medový alebo čučoriedky, čierne rýbezle a klinčeky. Fantázii a chuti sa medze nekladú.

Môžete si spraviť aj čisto prírodný čaj použite napr. lesné maliny, jahody, čučoriedky, drienky či šípky je to len a len na Vás.

Spojenie sladkého či kyslého ovocia spolu s korením dokáže zahriať i v tých najtuhších zimách. Aróma mojej obľúbenej škorice ma dokáže povzbudiť i v ten najdepresívnejší deň.

Chcem vám ukázať výrobu jedného pohára. Práca nie je zložitá no i napriek tomu sa vám to na prvý krát nemusí vydariť. Najčastejšie sa stáva, že cukor vám zhorí alebo sa vám ovocie pripáli. Ako už môžete vytušiť z názvu jedná sa o pečenie ovocia v rúre pri vysokej teplote. Použité ovocie a korenie nie je presné a tak sa nedá používať ako vzorec.

Tak a začíname: pripravíme si ovocie, či sú to maliny alebo jahody, musíme ích poriadne umyť a očistiť. Ja som pre túto ukážku použil jablká z obchodu.

Spolu s jablkami som použil mletú škoricu. Jednoduché a klasické spojenie. Môžete samozrejme použiť viac jabĺk i rôzne korenie ako klinčeky alebo citrónovú či pomarančovú kôru.

Ovocie, v mojom prípade jablká, nakrájame na malé kúsky. Pokojne aj so šupkou, takéto kúsky hádžeme do misy. V nej zmiešame dve lyžice cukru s lyžicou škorice. Ak máte radi zázvor, ten pridávajte nadrhnutý.

Zmes dôkladne premiešavajte aby každý kúsok ovocia bol olepený. Rúru dáme vyhriať na 200*C . Takto pripravené ovocie presypeme na plech a rovnomerne rozmiestníme. Až bude teplota pripravená vložíme takto pripravené ovocie piecť.

Neháme piect cca 45 minút. Tento čas je len orientačný, občas nazerajte a premiešavajte zmes. Zatiaľ si pripravte poháre, do ktorých natlačíte upečený čaj. Keď vám ovocie pustí šťavu a bude mekučké môžete ho vybrať.

Potom poriadne natlačíte do pohára aj spolu zo štavou. Poháre teraz môžete buď zakonzervovať alebo rovno začať používať. Pred rozhodnutím vás varujem, že konzervovaný vydrží neotvorený niekoľko mesiacov.

Nekonzervovaný musíte spotrebovať do siedmych dní, to platí i pri konzervovaných ak ich otvoríte. Poháre držte na tmavom a chladnom mieste.

Do jednej šálky vám budú bohato stačiť dve malé lyžičky zmesi. Zalejete horúcou vodou. Spolu s čajom vám bude v hrnčeku plávať i ovocie. To máte bonus, ktorý môžete zobkať k čaju. Prajeme Vám príjemnú chuť.