Liečivé tinktúry:

V nasledujúcich riadkoch nájdete jednoduché rady ako si z liečivých byliniek vyrobiť liečivú tinktúru.

Výroba tinktúry je najjednoduchší spôsob konzervovania účinných (liečivých) rastlinných látok, pretože mnohé z nich sa lepšie rozpúšťajú v alkohole ako vo vode. Získate tak liečivo, ktoré môžete kedykoľvek použiť.

Pri výrobe je dôležité, aby ste časti rastlín nakrájali podľa možností úplne nadrobno, pretože čím sú menšie, tým lepšie sa z nich účinná látka vylúhuje.

Tinktúry môžete užívať vnútorne - zmiešané s vodou, čajom alebo ovocnou šťavou - alebo ich aplikovať zvonka.

Vďaka obsahu alkoholu sú síce veľmi trvanlivé, po uplynutí roka by sa však nemali užívať, pretože účinné látky sa v priebehu času odbúravajú.

Deťom sa podáva vo veľmi nepatrných množstvách (pozri nižšie).

 

Ako na to ?

Sušené dobre rozdrobené rastliny a potom alkohol dajte v pomere 1:5 až 1:10 (1 časť sušených rastlín a 5-10 častí alkoholu) do dobre uzavretej nádoby z bieleho skla so širokým hrdlom.Tinktúry z čerstvých bylín sa môžu pripravovať rovnako ale čerstvých bylín treba použiť dvojnásobné množstvo.

Ako alkohol do tinktúr sa najlepšie osvedčila chuťovo neutrálna žitná pálenka alebo vodka. Uzavretú nádobu nechajte stáť, niekoľkokrát denne ňou potraste. Asi po 3 týždňoch tekutinu preceďte cez čajové sitko a zvyšok vyžmýkajte.

Tinktúru prelejte do tmavej fľaštičky s kvapkadlom, dobre ju uzavrite, napíšte na ňu údaje o obsahu a maximálne na rok ju uložte na miesto chránené pred svetlom.

Dospelí obvykle užívajú 3-krát denne 20 kvapiek, deti 3-krát denne 1 kvapku/počet rokov.

 

Typ na tinktúru :

Takéto liečivé tinktúry si môžete pripraviť z akejkoľvek liečivej bylinky.

 

Tinktúra z Myšieho chvostu:

- Vyrobíme si tinktúru podľa hore uvedeného návodu.

Vnútorné použitie:

- Užívame pri poruchách trávenia, žalúdka, pečene, žlče a podžalúdkovej žlazi...

-  Podporuje chuť do jedla...

Vonkajšie použitie:

- Roztrieme po pokožke na postihnuté miesto pri štípancoch od hmyzu, slúži aj ako výborná dezinfekcia, podporuje hojenie...

 

Tinktúra z Mäty priepornej:

- Používa sa pri žalúdočných kŕčoch, plynatosti a nevoľnosti. Výborná na trávenie.

 

Tinktúra z Prasličky Roľnej:

- Používa sa pri chorobách obličiek a močového mechúra, pri kameňoch a piesku.

- Pri tuberkulóze / pľúcnej i kostnej/, zvápenatení tepien, vodnatieľke, hemoroidoch, pri ženských chorobách pri krvotoku.

 

Tinktúra z Repíku lekárskeho:

- Používa sa pri cystitíde. Infekciách močových ciest, bronchitíde a silnom menštruačnom krvácaní. Lieči nadbytok hlienu a slizu.

 

Tinktúra z Ľevandule:

- Priaznivo ovplyvňuje funkciu podžalúdočnej žľazy. Pôsobí proti nadúvaniu a žaludočným problémom. Tlmí migrénu a upravuje psychické ťažkosti a nespavosť.

 

Tinktúra zo Zemežlča:

- Pôsobí pri tvorbe tráviacich štiav, zlepšuje trávenie, pri chorobách žlčníka a žlč. ciest, posilňuje pečeň, používa sa na zvýšenie chuti do jedla, zvýšenie množstva žalúdočných štiav.