Púpavový nepravý med:

Púpavový nepravý med je vhodný na celkové posilnenie organizmu, pečeňové, žlčníkové a obličkové problémy, ako aj pre lepšie trávenie a prečistenie krvi. Takisto pomáha pri kašli a bolesti hrdla. Ale pozor nie je to náhrada kvalitného včelieho medu.

 

Čo budeme potrebovať ?

- 500 kvetov púpavy (jeden človek ich nazbiera za 15-20 min.)

- 2 citróny

- 1 pomaranč (pomaranč dodá medu lepšiu chuť, poprípade môžete vyskúšať aj bez pomaranča med by mal byť bez pomaranča ešte o trošku hustejší) 

- 1,5litra vody

- 1,5kg cukru (kryštálového alebo zdravšieho trstinového)

Na púpavový nepravý med môžeme použiť aj zdravší, nerafinovaný cukor či už repný alebo trstinový. Púpavový nepravý med tak síce bude drahší ale obohatený o mnoho minerálov a ďalších prospešných látok, ktoré sa v nerafinovanom cukre nachádzajú a taktiež bude púpavový nepravý med ešte chutnejší.

 

Postup je jednoduchý :

1. Na Lúke alebo záhradke (hlavne nie pri ceste) si natrháme 500 Ks púpavových kvetov bez stoniek.

2. Dva citróny a jeden pomaranč poriadne opláchneme v teplej vode a nakrájame aj so šupou na kolieska.

3. Pripravíme si hrniec, do ktorého vložíme 500 Ks neumytých púpavových kvetov (púpavové kvety neumývajte, aby sme z nich nezmyli peľ. Med by potom mohol stratiť na chuti). Ďalej tam vložíme kolieska citrónu a pomaranču a celé to zalejeme 1,5l vody.

4. Dáme na šporák a necháme pár sekúnd zovrieť. Po zovretí necháme vychladnúť a odstáť 24 hodín.

5. Po odstáti túto masu precedíme cez gázu a poriadne vytlačíme všetku tekutinu.

6. Do tejto našej púpavovej  tekutiny pridáme 1,5kg cukru premiešame a dáme variť. Nepravý med varíme 1 a pol hodiny na miernom ohni tak, aby stále vrel ale zároveň tak, aby nevykypel.

7. Hotový nepravý med naberieme do čistých vyhriatych pohárov, pevne uzavrieme a postavíme hore dnom, kým nepravý med nevychladne.

8. Takto pripravený nepravý med je vcelku hustý a má výbornú chuť. Môžeme ho použivať ako klasický med napr. na raňajky na maslovom chlebe alebo ako sladidlo do čaju :) Do čaju ju úplne skvelý a nepotrebujeme ho ani moc hustý :)

Dobrú chuť !

 

Video návod: