Šípkový sirup:

Ako už istotne viete, šípky sú poklad jesene. Keďže sú veľmi zdravé a obsahujú veľa vitamínov už oddávna ich ľudia zbierali a robili z nich rôzne produkty. Šípky obsahujú veľa vitamínu C ďalej vitamíny B1, B2, K a vitamín P. Šípky nás ochránia pred chrípkou a sú prevenciou pred infekčnými chorobami.

Dá sa z nich robiť čaj, víno, džem či sirup. Práve recept na vynikajúci sirup si dnes predstavíme.

 

Na šípkový sirup potrebujeme:

1Kg dozretých šípok

1,5Kg krištálového cukru poprípade zdravšieho trstinového

2L čistej vody

Šípky na sirup je potrebné zbierať, až keď dozrejú. Najlepšie po prvých mrazoch, keď vedia pekne zmäknúť a ide z nich vytlačiť typická šípková štavička( mimochodom táto štavička výborne chutí aj za surova). Zbierame ich v mesiacoch október, november. 

Po nazbieraní 1Kg šípok si ich doma popučíme alebo porežeme na malé kúsky. Lepšie a jednoduchšie je ich popučiť.

Po popučení šípky zalejeme 2l vody a dáme variť. Šípky necháme zovrieť a potom stíšime a za občasného premiešania varíme na miernom ohni cca 10 minút. Po varení necháme vychladnúť.

Keď nám táto uvarená šípková zmäs vychladne poriadne ju ešte premiešame a popretláčame rukou.

Potom si prichystáme gázu a precedíme, aby nám ostala iba čistá šípková šťava.

Sušinu vyhodíme.

Túto štavu dáme znova variť a keď nám zovrie pridáme do nej 1,5 kg cukru. Počas varenia miešame až sa nám cukor nerozpustí. Teraz môžeme už hotový sirup odstaviť a ešte zahorúca naliať do pripravených fliaš a poriadne uzavrieť. Po otvorení skladujte v chladničke!

Sirup má byť riedkej konzistencie. Je to normálne, tak sa neľakajte vyšlo mi ho zhruba 2,5 litra. Dá sa použiť na osvieženie s vodou či minerálkou. Poprípade ako výborné sladidlo do čaju :-)