Muela Rhino 10SV.M - Sandvik 14C28N:

Priatelia dnes si predstavíme krásny španielsky nôž značky Muela. Muela je stará španielska značka, ktorá sa venuje hlavne výrobe loveckých nožov určených do prírody. Ich drahšie modely, medzi ktoré sa radí aj Rhino vyrábajú španielsky majstri priamo v ich firme vo Španielsku. Pozor si dajte na lacnejšie modely, ktoré si nechávajú hromadne vyrábať v Číne. Ich kvalita je dosť biedna a myslím, že zbytočne kazí renomé tejto značky.

 

Základné údaje Rhino 10SV.M:

Celková dĺžka: 22 cm

Dĺžka čepele: 10 cm

Dĺžka rukoväte: 12 cm

Druh ocele: Nerezovka

Hmotnosť: 205 g

Materiál čepele: Sandvik 14C28N

Materiál rukoväte: Micarta

Puzdro: Kožené 

Tvrdosť čepele: 59-61 HRC

 

Konštrukcia a použitý materiál:

Jedná sa o masívny nôž vyrobený z jedného kusu poctivej nerezovej ocele tzv. "Fulltang". Tieto vlastnosti ho predurčujú aj na ťažšie práce v prírode. Bez obáv si preštiepnete menšie polienko na ohník či odseknete hrubší konár. Nerezová oceľ má výborné protikorózne vlastnosti a je vhodná na prácu s potravinami, prípadné spracovanie zveriny. Čo sa ostria týka nôž od výroby prichádza nabrúsený priemerne. Osobne ho musím ešte poriadne vyobťahovať na kožennom opasku. Mám rád keď ostrie noža dokáže holiť. Jeho rezivosť je dobrá ale napríklad na takú Moru sa bohužiaľ nechytá. Je to zapríčinené odlišným štýlom výbrusu a pomerne hrubou čepeľou.

Na črienky sa použila Micarta v peknom čierno-červenom prevedení. Nôž sadne do ruky perfektne, nešmýka sa a je príjemný na dotyk. Všetky hrany sú príjemne zabrúsené a nôž sa naozaj dobre drží. V rukoväti sa nachádza aj dierka ktorá je určená na prevlečenie napr. paracordu.

Čierne koženné púzdro je tiež veľkou ozdobou tohto noža. Kvalitná koža, pevné šitie a pevné cvoky. Umožňuje vertikálne aj horizontálne nosenie. Na púzdierko si v prípade potreby viete upnúť aj kresadlo. 

 

Zhrnutie:

Celkovo mám s Rhina dobrý dojem. Ide o masívny pevný nôž s nádherným loveckým dizajnom. Kľudne by som ho zaradil aj do kategórie: "Survival nože". Vďaka jeho fulltang konštrukcii znesie aj drsné zaobchádzanie. Pokiaľ sa Vám páčia masívne nože v loveckom štýle s krásnym koženným púzdrom tak je tento model určený práve Vám. Viac v nasledujúcom videu: