Victorinox  - Pioneer Alox (Limitované edície):

Kamaráti v dnešnom článku si povieme niečo o mojich obľúbených nožoch švajčiarskej značky Victorinox. Prečo som začal zbierať model Pioneer a čo sú to limitované edície? Začnime teda pekne po poriadku. 

Ako ste si už určite všimli Victorinox posledné roky vyrába limitované edície svojich aloxovaných nožov. Jedná sa o tri modely : Classic (58mm), Cadet (84mm), Pioneer (93mm). Limitované edície začali vznikať v roku 2015 kedy Victorinox vypustil do sveta prvé verzie v prevedení s modrými črienkami. Limitované edície sú vydávané každý rok v inej farebnej verzii. Na črienkach je vždy vypálený aktuálny rok edície.

Nože sú zabalené v luxusnej krabičke. Na krabičke je nápis Limited Edition a aktuálny rok edície. Sú samozrejme určené na bežné použitie ale pre fanúšikov tejto značky môžu tieto edície poslúžiť na vybudovanie peknej zbierky. Staršie ročníky 2015, 2016, 2017 sa už v e-shopoch nepredávajú. Zohnať ich môžete na bazároch, ebay, či v nejakej aukcii samozrejme cena už tam môže byť o niečo väčšia ako keby si ich zakúpite v danom roku.

Ja osobne som sa rozhodol zbierať najväčší s trojice model Pioneer. Páči sa mi veľkosť 93mm taká akurát do ruky. Jeho funkcie sú tiež praktické. Obsahuje 8 základných funkcii: 

- Hlavná čepeľ.

- Dierovač s výstružníkom.

- Otvarák na konzervy s malým plochým skrutkovačom.

- Otvarák na fľaše s väčším plochým skrutkovačom a odblankovačom izolácie káblov.

- Nerezový krúžok na kľúče (ak sa vôbec dá rátať ako funkcia).

 

Model Pioneer je ideálny nôž na každodenné používanie a nosenie vo vrecku. Hliníkové eloxované črienky sú odolné a celkovo tento vreckový nožíček je konštrukčne pevný a odolný. Ideálny aj na hubárčenie, opekačky, stanovačky a bežné výlety po prírode. Čepeľ je výborne nabrúsená už od výroby. Materiál je chróm-molybdenová oceľ, ktorá má výborné protikorózne vlastnosti. Ďalšie funkcie ako dva otvaráky, výstružník s dierkovačom či plochý skrutkovač sa pri každodenných prácach tiež budú hodiť.

Ja osobne mám zatiaľ vo svojej zbierke dva ročníky 2018 (červený) a 2019 (zlatý). Pokúsim sa niekde zohnať aj staršie modely aj keď bude to troška ťažšie. Na Slovensku ich zasa až tak veľa ľudí nezbiera. No a samozrejme postupne ako budú vychádzať nové edície, každý rok si ju do zbierky zakúpim. Zbierať budem iba model Pioneer, pretože mi je po praktickej stránke asi najbližšie zo spomínaných troch modelov. Som zvedavý či sa do budúcna bude tento model aj nejako vylepšovať alebo sa bude meniť iba farebná variácia črienok :)