Jednoduchá výroba pílky v prírode:

Pri pobyte v prírode určite každý z nás ocení pílku a to najmä pri dlhšom pobyte, keď je potreba na chladnejšiu noc pripraviť dostatok palivového dreva s vynaložením minima energie. Napriek tomu, tento super nástroj mnoho z nás necháva doma. Dôvod je jednoduchý, pílka je dosť neskladná a do batoha ju asi nikto z nás nedá. Skutoční zálesáci si však svoju pílku (tzv. rámovku) zhotovia v lese len za pomoci noža a pílového listu. Dôležité je nájsť miesto s dostatkom materiálu na výrobu pílky. Ideálne drevo je Lieska obyčajná, ktorá u nás rastie všade naokolo. Vyhliadneme si živý a dostatočne hrubý kus. Pozeráme sa hlavne po takom, z ktorého môžeme zhotoviť obe ramená našej rámovky.

Kvalitné pilky zakúpite v našom eshope: Pilky do lesa

Bez sekery je možno pre niekoho ťažké odrezať vhodný kus ale existuje na to malý trik ako si uľahčiť prácu. Ohneme liesku čo najviac a zároveň dávame pozor, aby sme ju nezlomili (pri lámaní sa môže lieska rozštiepiť) a nožom začneme zarezávať do dreva. Výsledkom je nerozštiepený kus.

Keď máme narezané dostatočné množstvo, tak začneme merať podľa pílového listu dĺžku ramien a strednej palice (tá by mala byť trošku kratšia ako pílový list).

Ramená píly neskôr môžeme skrátiť podľa seba.

Pred poskladaním píly je dobré zarovnať všetky konce palíc, dosiahneme tým väčšiu stabilitu a lepšiu pevnosť našej rámovky.

Pre umiestnenie pílového listu je potrebné vypíliť listom do koncov ramien „zárezy“ pre jeho umiestnenie. Prácu si uľahčíme, keď list nabijeme na nejaký kúsok dreva. Dostaneme tak jednoduchú pílku na ktorej si pri pílení „zárezov“ nespôsobíme zranenie.

Vypílime „zárezy“

Teraz vyrežeme zárezy v strede ramien, vyrezávame tzv. hranatý čap, ktorý nám bude slúžiť na upevnenie strednej palice. Čap nesmie byť hlboký (pri hlbokom by sa mohla píla zlomiť). Na palici si označíme miesta a veľkosť čapu, ktorý vyrežeme nožom.

Je potrebné urobiť ho tak aby stredná palica do neho pekne sadla.

Na koncoch ramien urobíme jednoduché zárezy na upevnenie lana.

Ešte je potrebné do pílového listu dať malé kolíky ktoré budú držať list v ramenách našej rámovky.

Na dokončenie chýba už len lano, musí byť pevné a odolné. Jeho konce zviažeme dokopy (bude tvoriť kruh). Treba však použiť správny uzol, aby sa pri práci píla neuvoľnila.

Z odpadu, ktorý nám ostal si vyrobíme tzv. kotvu lana, ktorá nám umožní pílu povoliť alebo dotiahnuť.

Píla pred dotiahnutím vyzerá zvláštne a však po napnutí sa z nej stáva úžasný pevný zálesácky nástroj.

S rámovkou sa píli veľmi dobre, je aj mimoriadne skladná stačí ju len rozobrať a hodiť ju do batoha.

Autor článku a člen našeho diskusného fóra : SKF