Výroba prachna (Amadou):

V tomto článku si popíšeme výrobu prachna (z angl. Amadou). Toto prachno sa používa na založenie ohňa za pomoci ocieľky a pazúrika.

Pazúrik a ocielku môžete zakúpiť v našom eshope: Pazúrik a ocielka SET.

Táto technika sa používala dlho pred vynájdením zápaliek. Chcete vedieť ako funguje? Ocieľkou udriete o ostrú hranu kameňa (pazúrika alebo kremeňa). Kameň odlúpi z ocieľky maličké šupinky ocele, ktoré sa vznietia a tieto iskry dopadnú na pripravené prachno, ktoré začne tlieť. Vyzerá to jednoducho, no nie je tomu tak. Iskry z ocieľky sú dosť slabé a preto potrebujeme 100 % prachno, ktoré sa vznieti a začne tlieť. Práve takéto prachno nám poskytuje Amadou. Viac o tejto technike TU.

Na výrobu Amadou budeme potrebovať hubu Prachnovec kopytovitý. Práchnovec kopytovitý rastie na živých i odumretých listnatých stromoch. Najmä na bukoch a brezách ale aj na duboch, topoľoch a vŕbach.

Je to vytrvalý druh, ktorý rastie niekoľko rokov od jari do zimy. Nachádza sa v celom miernom pásme severnej pologule.

 

Prachnovec kopytovitý:

 

Postup výroby Amadou:

1. Nájdeme si Prachnovec kopytovitý a sekerou alebo mačetou ho odtneme od stromu. Drží tam dosť pevne, takže treba použiť troška sily.

 

2. Odstránime vrchnú vrstvu nožom. Na túto prácu si zoberte poriadny nôž nakoľko vrchná vrstva ide dole veľmi ťažko.

 

3. Potrebujeme len tú hornú vrstvu, ktorá sa nachádza pod tou kôrou, ktorú sme odstraňovali. Amadou je na obrázku vyznačené červenou farbou, ktoré si narežeme na tenké kúsky.

 

4. Teraz je potrebné tieto kúsky nechať pár dní vyschnúť. Pokiaľ nám bude prachnovec schnúť pripravíme si popol z tvrdého dreva (napr.buk,dub,hrab). Potrebujeme len ten jemnučký biely popolček. Tento popol zmiešame s vodou a do tohto lúhu vložíme kúsky uschnutého prachnovca. Necháme to 5-7 dní luhovať.

Pri práci s lúhom treba dávať pozor! Lúh je v podstate jemná žieravina, ktorá spôsobuje vysušovanie pokožky až popálenie. Ten kto má citlivú pokožku by mal pri práci použiť rukavice.

Ak nechceme takto dlho čakať je tu ešte jeden spôsob, ktorý som zvolil aj ja. V hrnci alebo v ešusi  zmiešame popoľ z tvrdého dreva s vodou a nahádžeme do toho naše kúsky prachnovca. Takto to povaríme aspoň 2-3 hodinky. Čím dlhšie tým lepšie...

 

5. Po prevarení opláchneme čistou vodou a kúsky amadou naklepeme na tenké pláty. Tak a máme hotovo. Keď sa nám pláty amadou dobre vysušia, môžeme vyskúšať založiť oheň prastarou technikou, ktorú používali naši predkovia :)