Ocieľka a pazúrik:

Ďalšia veľmi zaujímavá a prastará technika zapálenia ohňa.

Táto technika sa používala dlho pred vynájdením zápaliek. Dokonca ju využívali pravekí ľudia už v dobe kamennej. No namiesto ocieľky používali železný pyrit, ktorý udierali o kameň. Chcete vedieť ako funguje? Ocieľkou udriete o ostrú hranu kameňa (pazúrika alebo kremeňa). Kameň odlúpi z ocieľky maličké šupinky ocele, ktoré sa vznietia a tieto iskry dopadnú na pripravené prachno, ktoré začne tlieť. Vyzerá to jednoducho no nie je tomu tak. Iskry z ocieľky sú dosť slabé a preto potrebujeme 100 percentné prachno, ktoré sa vznieti a začne tlieť.

Čo budeme potrebovať:

Ocieľka:

Ocieľka je nástroj s pomocou, ktorého sa dajú vykresať iskry na zapálenie ohňa. Do vynájdenia zápaliek bola ocieľka vecou dennej potreby. Z archeologických nálezov poznáme mnoho tvarov a ornamentov, ktoré sa menili v závislosti od historického obdobia alebo lokality.

Môže to byť kus tvrdej uhlíkovej ocele. Ocieľka sa dá nahradiť kusom pilníka na železo. Ak chceme použiť pilník tak stranu bez zubov. Najlepší pilník je plochý z čo najhrubšou hranou, keďže sa môže odlúpiť viac šupín.

 

Kresací kameň:

Výborne poslúži kremeň, ale najlepší je pazúrik. Kameň musí mať čo najostrejšiu hranu. Ostrejšia hrana = viac iskier.

 

Práchno prírodné:

Amadou v našom prípade budeme používať hubu Práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius). Potrebujeme jeho vrchnú vrstvu. Aby nám zachytila iskru z ocieľky musíme ju najskôr upraviť. Prachnovec sekerou odtneme zo stromu no pozor drží tam dosť silno. Ošúpeme veľmi tvrdú ochrannú vrstvu, na ktorú je treba poriadny nôž. Pod ňou sa nachádza jemná kožovitá vrstva. To je ono máme Amadou. Teraz ho nakrájame na tenké pláty.

Tieto kúsky namočíme na týždeň do zmesi vody a popola z tvrdého dreva. Keď kúsky doluhujeme vytiahneme ich von opláchneme pod tečúcou vodou a naklepeme ich na tenké pláty. Po tomto úkone práchno usušíme.

Ak chceme tento postup urýchliť dáme prachno variť do zmesi popola a vody a povaríme ho pár hodín ja som to varil cca 2-3 hodinky a funguje to skvele. Čím dlhšie varíme a čím je silnejší lúh (popol zmiešaný z vodou) tým lepšie. Po varení naklepeme kúsky prachna na tenšie pláty, ktoré už len neháme vysušiť a je to. Máme skvelé prachno ktoré ľahko zachytí vykresanú iskru.

Podrobnejší návod aj s obrázkami ako vyrobiť prachno nájdete TU.

 

Postup:

Je to jednoduché: Na kameň položíme práchno a kresáme. Udrieme kresadlom o kameň.

 

Moderné kresadlá :

Dnešné moderné kresadlá sú oveľa efektívnejšie. Sú zložené z magnéziovej tyčinky, po ktorej keď prejdeme škrtacím plieškom hodia mohutnú spŕšku iskier. Takýmto kresadlom zapálime oveľa viac prírodných materiálov. Článok o moderných kresadlách TU.