Čo potrebujeme na založenie ohňa:

Tento článok píšem pre laikov pre ľudí, ktorí sa zálesáctvu až tak nevenujú. Možno sa budete teraz čudovať. Čo môže byť na založení ohňa ťažké? No stavím sa s Vami, že keby sme spravili súťaž v zakladaní ohňa iba za pomoci zápaliek a toho, čo ľudia nájdu v lese tak polovica ľudí oheň nerozloží ani na tretí pokus. Osobne som videl minúť celú krabičku zápaliek a oheň nakoniec nezapáliť. A to z toho dôvodu že si dotyční neboli schopní nájsť slušný podpaľ a keď už ho aj našli tak sa nedržali poradia podpaľ >  raždie > hrubšie drevo. Chceli od podpalu zapáliť hrubšie konáre a samozrejme im to nevyšlo :)

Poďme si povedať ako na to správne. Predtým než začneme zakladať oheň si musíme zaobstarať tri základné veci a to Podpaľ(Prachno, materiál ktorý sa nám ľahko chytí čí už kresadlom alebo zápalkou), Raždie(tenučké konáre, ktoré sa ľahko zapália od pripraveného podpaľu ) a samozrejme na koniec hrubšie drevo. Bez týchto troch základných vecí sa nám bude oheň zapaľovať ťažko. Oheň na to, aby sa rozhorel potrebuje mať svoju postupnosť to znamená, zoženieme si dobrý podpaľ na to dáme raždie a ďalej hrubšie konáre a väčšie drevo.

 

Podpaľ(Prachno):

Podpaľ je materiál ktorý sa nám ľahko zapáli je to jedno či už od zapalovača, zápalky či kresadla. Hlavné je, aby nám hneď začal horieť. V prípade zapaľovania kresadlom, aby dokázal zachytiť iskru. Nebudeme si tu písať o novinách, servítkach, či toaleťáku pokiaľ ich máte zo sebou tak podpaľ nemusíte hľadať. My si ideme napísať niečo o prírodných podpaľoch ktoré môžeme nájsť v prírode.

 

Brezová kôra:

Podpaľ každého zálesáka. Je to jeden z najlepších podpaľov, ktorý horí aj navlhnutý. Brezová kôra v sebe obsahuje olej z brezy, ktorý veľmi dobre horí. Dá sa zapáliť aj kresadlom. Je to jeden z mojich najobľúbenejších podpaľov. Viac  o brezovej kôre TU.

 

Fatwood - Mastné drevo z borovice:

Ďalší skvelý podpaľ. Tak isto ako brezová kôra nám aj Fatwood horí aj navlhnutý. Ako ho nájsť? Stačí si odseknúť spodný suchý konár borovice úplne tesne pri kmeni. Toto drevo obsahuje veľa živice, ktorá keď sa nastrúha nožom krásne chytá a dlho horí. Viac o Fatwood TU.

 

Suchá tráva:

Suchá tráva je ďalší skvelý podpaľ. Nájdeme ju skoro všade a dá sa zapáliť aj kresadlom. Problém je ten že na to aby chytila musí byť poriadne suchá. Za vlhkého počasia alebo po daždi či po rannej rose ju nezapálite musíte ju nechať preschnúť.

 

Spráchnivelé drevo:

Spráchnivelé drevo je vynikajúci podpaľ. Dokáže zachytiť aj iskry z kresadla. Začne nám pekne tlieť potom ho už stačí vložiť do suchej trávy či suchého lístia, kde ho rozfúkame na oheň. Pokiaľ nemáme suchú trávu ani lístie dá sa oheň rozfúkať aj priložením jemného  smrekového raždia, len je potreba viac fúkať a mať väčší kus tlejúceho dreva. Spráchnivelé drevo slúži aj na prenášanie ohňa. Viac o sprachnivelom dreve TU video TU.

 

Živica z ihličnatých stromov:

Ďalší fajn podpaľ je živica z ihličnatých stromov. Najčastejšie používam zo smreku, tá sa dá zapáliť aj kresadlom a horí pomerne dlho viac na tomto videu:

 

Feather Stick:

Nožom si nastrúhame kus konáru na jemné hoblinky. Tieto hoblinky sa dajú krásne zapáliť. Viac o tejto technike TU.

Dobrých podpaľov v prírode je naozaj veľa. V prírode je treba mať oči otvorené a určite niečo vhodné nájdete. Ďalej sa dajú použiť suché machy a lišajníky, suché lístie, suché vtáčie hniezda, pierka vtákov, vrchné steblá rôznych tráv, padáčiky z púpavy, jemné chumáčiky z kríkov atď...

 

Raždie:

Raždim sa myslia tenké vetvičky, ktoré sa rýchlo zapália od pripraveného podpaľu. Bez týchto tenkých vetvičiek by sme oheň zapaľovali veľmi ťažko, nakoľko hrubšie drevo sa nám od podpaľu zapáli len veľmi ťažko. Museli by sme mať podpaľu väčšie množstvo, aby horel dostatočne dlho na zapálenie hrubších konárov. Napríklad z väčším množstvom brezovej kôry by to určite šlo. Vhodné raždie sú akékoľvek jemné suché vetvičky. Najlepšie sú z ihličnatých stromov. Hlavne raždie zo smreku horí ako fakľa ide dokonca zapáliť aj zápalkou. V zimnom a vlhkom období je smrekové raždie to najlepšie raždie aké sa dá na založenie ohňa nájsť.

 

Hrubšie drevo:

No a samozrejme nakoniec potrebujeme hrubšie drevo ktoré nám dá veľa tepla a udrží oheň pri živote pokiaľ ho potrebujeme. O tom aké drevo je vhodné na oheň, ktoré dáva veľa tepla či ktoré je vhodné na opekanie slaninky si môžete prečítať v tomto článku.