Bow drill a Hand drill:

Tieto dve starodávne techniky používali na založenie ohňa už naši predkovia. Ide o techniky Bow drill v preklade oheň lukom a Hand drill kedy drievko vrtíme dlaňami. Ako prvú si predstavíme fyzicky jednoduchšiu techniku s lukom Bow drill.

Bow drill:

Bow drill je starodávna technika založenia ohňa, ktorú používali už naši predkovia. Táto technika funguje na princípe trenia. Vrtíme vrták za pomoci luku. Vrták z tvrdšieho dreva sa točí na mäkkom dreve a tým vzniká trenie. Keď vrtíme dostatočne dlho a rýchlo, vytvorí sa nám žhavý uhlík pomocou ktorého dokážeme rozfúkať oheň. To bol taký jednoduchý popis tejto techniky. My si však napíšeme presný postup aby ste si to mohli vyskúšať a nacvičiť.

 

Čo budeme potrebovať?

V prvom rade nôž a kúsok špagátu najlepší je Paracord aspoň 1-1,5m dlhý v prípade núdze sa dá použiť aj šnúrka od topánky. Ďalšie veci si nájdeme a pripravíme v prírode podľa nasledovného postupu:

1. Za pomoci špagátu si spravíme klasický luk

 

2. Zo suchej vetvy si vystrúhame vrták jednou z najvhodnejších drevín na vrták je Lieska.

 

3. Spodnú ohnivú dosku si vyrobíme zo suchého mäkkého dreva. Napríklad odlomený alebo zrezaný konár. Vhodné dreviny na dosku sú: Vŕba, Topoľ, Lipa, Osika, Jelša poprípade sa dajú použiť aj Lieska a Borovica ale s nimi to ide ťažšie.

 

4. Prítlačná doska alebo kameň. Horná prítlačná doska môže byť zhotovená z dreva alebo iných materiálov, ktoré lepšie eliminujú trenie napríklad hladký kameň s dierkou v strede. Musíme však docieliť čo najmenšie trenie. Môžeme použiť tvrdé drevo napríklad hrab alebo drieň a do stredu si špičkou noža spravíme priehlbinu. Do tejto priehlbiny môžeme napluť a natlačiť trávu alebo list a poriadne to tam rozdrvíme "na kašu" aby sme čo najviac znížili trenie.

 

5. Ako prachno môžeme použiť napríklad suchú trávu, suchý mach atď... Do tohto pripraveného prachna si potom premiestnime žhavý uhlík a rozfúkame oheň.

 

6. Ako podložku, kde nám bude padať uhlík môžeme použiť Amadou z Prachnovca kopytovitého. Pokiaľ ho nebudeme mať nevadí ale je to lepšie, nakoľko amadou nám začne od uhlíku tlieť a aj keby sa nám uhlík v prachne nepodarí rozfúkať máme po ruke tlejúce Amadou, ktorým to určite pôjde jedna báseň a nebudeme musieť absolvovať vŕtanie nanovo.

Keď si pripravíme luk, ohnivú dosku, vrták, prachno a pritlačnú dosku môžme ísť nato.

 

Postup:

Do ohnivej dosky urobte špičkou noža menšiu priehlbinu. Mala by byť od okraja vzdialená asi o priemer vrtáka (približne 1-2cm). Dieru si urobíme aj do prítlačnej dosky.

 

Vložíme si vrták do luku a jednou nohou si pristúpime ohnivú dosku.

 

Najskôr si vypálime jamku a špičku vrtáka. Začneme vŕtať a keď sa nám začne dymiť vrtíme ešte cca 5-10 sekúnd a potom prestaneme. Jamka a vrták by mali byť predvypálené.

 

Teraz do spodnej dosky vyrežeme zárez v tvare písmena V. A pod spodnú dosku si môžeme vložiť podložku s Amadou. Pokiaľ nemáme môžeme ako podložku použiť suchú kôru či čepeľ noža.

 

Teraz nasleduje hlavné vrtenie. Začnite vŕtať zľahka, aby ste sa dostali do tempa. Pomaly pridávajte svižnejšie tempo malo by sa začať dymiť a výrez by sa mal začať plniť prachnom. Keď sa výrez úplne naplní začnite ešte viac zrýchľovať a trocha pritlačte. Viem je to dosť fyzicky náročné ale už to bude vydržte!!! Teraz by sa z toho malo poriadne dymiť a ak už prestávate vládať spomaľte a prestaňte vŕtať. Fyzicky najťažšia časť je za Vami.

 

Pomaly odložte vrták a nepohnite spodnou doskou, ak sa z toho čierneho prachu po chvíli stále dymí máte vyhrané. Jemne ho skúste rozfúkať aby mal viac vzduchu ak sa uhlík začne červenať môžete opatrne odstrániť spodnú dosku. Pokiaľ ste si ako podložku zvolili Amadou malo by Vám tlieť aj to.

 

Teraz uhlík (pokiaľ ste použili podložku s Amadou tak aj tlejúce Amadou) opatrne preneste do pripraveného prachna a tam ho rozfúkajte. Ak sa Vám to nepodarí na prvý krát nezúfajte chce to iba cvik. Mne sa prvýkrát podarilo vytvoriť uhlík až na nejaký piaty pokus... Prajem veľa zdaru a vytrvalosti :)

 

Hand drill:

Hand drill je ďalšia veľmi stará technika rozloženia ohňa. Je oveľa fyzicky náročnejšia než bow drill nakoľko nám už nepomáha luk, vrták musíme točiť dlaňami. V prípade núdze by som skúsil radšej založiť oheň bow drillom je to jednoduchšie a ušetrí Vám to viac fyzických síl. Ak si to chcete vyskúšať upozorňujem, že zo začiatku Vás budú dlane bolieť a budú sa Vám robiť pľuzgiere dokým koža nezhrubne a nezvykne si.

Trecia zostava sa skladá len z dvoch častí vrtáka a ohnivej dosky. Vhodné dreviny na ohnivú dosku sú: Topoľ, Vŕba, Lipa, Osika a Jelša. Vhodné vrtáky sú: Divozel malokvetý je asi jeden z najlepších vrtákov ďalej Pálka širokolistá, Juka vláknitá a Baza čierna. Vrtieť budeme dlaňami táto technika sa považuje za jednu z najťažších, tak sa vôbec nečudujte ak by sa Vám to na prvé pokusy nevydarilo.

Pred vŕtaním si napľujte na ruky a vrták Vám nebude preklzovať. Ako podložka pod ohnivú dosku je vhodné použiť Amadou ktoré začne od uhlíku tlieť.

 

Pozrite si techniku vrtenia na týchto videách: