Ako použiť "DOUTNÁK"na rozloženie ohňa:

Kamaráti dnes by som Vám ukázal ďalšiu starú techniku rozloženia ohňa, ktorá sa používala pred vynájdením zapaľovačov a zápaliek. Jedná sa o tzv. po Česky Doutnákový zapaľovač. Je to menšia medená trubička v ktorej sa ukrýva bavlnený knôt. Na konci knôtu máme pripravený zuholnatené práchno ktoré ľahko zachytí iskru z ocieľky a pazúrika.

 

 

Ako funguje a ako ho používať?

1.) Povytiahnite knôt za guličku z medenej trubičky. Pred prvým zapálením zapáľte bavlnený knôt zapaľovačom a následne ho vtiahnite zapálený naspäť do medenej trubičky. Tu nám koniec knôtu po prvý krát zuholnatie a je pripravený na zachytenie iskry.

 

2.) Na zuholnatený koniec doutnáku bez problémov zachytíte iskru z pazúrika a ocieľky či moderného kresadla. Následne už iba stačí žhavý doutnák priložiť do suchej trávy, machu a tam rozfúkať na oheň. 

 

3.) Po rozložení ohňa opäť vtiahnite žeravý knôt do medenej trubičky kde nám opäť koniec zuholnatie a vznikne prrachno pripravené na ďalšie použitie!

 

4.) Medené púzdro a vrchná gulička ochraňujú prachno pred vzdušnou vlhkosťou. Napriek tomu doutnák nevystavujte dlhodobej vlhkosti. 

 

5.) Po obhorení konca knôtu a jeho skrátení stačí prepichnúť vyťahovací drátik o niečo ďalej.