Májka Fialová:

Májka fialová je veľmi zaujímavý jedovatý chrobák. Málo kto vie, že tento krásny chrobáčik produkuje nebezpečný jed alkaloid kantaridín, ktorý je smrteľný aj pre človeka už pri dávke 30mg (museli by ste ich skonzumovať väčšie množstvo).  Neodporúčam ich chytať do rúk. V prípade zmačknutia vylučujú žltkastú tekutinu - hemolymfu, ktorá sa podobá olejovým kvapkám. Táto tekutina obsahuje nebezpečný jed. Keď sa Vám dostane na kožu môže vzniknúť nebezpečná alergická reakcia toto miesto sa veľmi ťažko hojí.

Vyššie na fotke sa mi podarilo zachytiť párenie Májok. Samček je menší v ľavo, samička väčšia v pravo.

Májka sa na Slovensku vyskytuje na celom území aj keď nie v hojnom počte. Májka fialová môže byť modrofialová, fialová alebo aj celkom čierna. Obľubuje hlavne lúky. Májka je veľká 1-4 cm samičky sú o niečo väčšie ako samčekovia. Pozor ! Májka patrí medzi ohrozené živočíchy. Je zaradená v zozname chránených druhov hmyzu.

Vývoj májky je veľmi zaujímavý. Z vajíčka sa vyliahne malá larva. Táto Larva sa vyšplhá na kvet  kde čaká na včelu, na ktorú sa prichytí a dovezie sa do úľa. Tam sa živý včelími vajíčkami a neskôr medom pár krát sa zvlečie a na jar sa zakuklí. Z tejto kukli sa vyliahne dospelý chrobák, ktorý opustí včelie hniezdo a hľadá partnera na spárenie, aby mohol kolobeh pokračovať.

Je to krásny a nebezpečný chrobáčik pokochajte sa ním ale nechytajte ho a hlavne mu neubližujte treba ho ochraňovať.

Potrava: larvy sa živia včelími vajíčkami a medom, dospelé chrobáky rastlinou potravou

Veľkosť: 1-4 cm samička je väčšia ako samček

Zdroj niektorých informácii: wikipedia.org