Diviak lesný:

Tento všežravec žije hlavne v lese, obľubuje húštiny a rád si vyhľadáva rôzne bahniská. Má dobre vyvinutý sluch a čuch. Vďaka jeho svalnatému rypáku môže ryť zeminu, aj na lúkach. Taktiež ľahšie láme podrasty. Aktívny je za súmraku, šera a v noci. Počas dňa odpočíva v húštine, mladine alebo v jamách, ktoré si sám vyhrabal.

Diviak môže vážiť od 50-190 kg v niektorých oblastiach napr. Karpatoch majú samce až  do 350kg. dožíva sa 20-30 rokov. Jeho srsť je hnedo-čierna. Očné zuby sú u samca väčšie. Zaujímavé je že z tohto zvieraťa sa vyšľachtila naša sviňa domáca. Diviak ryje pôdu aby sa dostal k potrave.

Potravu tvoria : Korienky, žalude, gaštany, červy a larvy hmyzu, niekedy aj živočíchy, vtáky (ak hniezdia na zemi), žaby, hady, a hlodavce. Nepohrdnú aj zdochlinou.

Svojím rozrývaním prevzdušňujú pôdu a často vedia potrápiť záhradkárov ale aj poľnohospodárov. Radi sa rochnia v bahne alebo v blate a potom sa šúchajú srsťou o kôru stromu aby sa zbavili parazitov. Samice sú gravídne 16-17 týždňov. Mladé diviačiky sa rodia v marci až máji a majú krásne prúžkaté maskovanie. V jednom vrhu môže byť 3-10mláďat. Diviačica si mladé odvážne bráni takže buďte opatrný. 

Diviaci patria medzi najčastejších "návštevníkov" naších fotopascí. Nižšie si môžete pozrieť pár pekných videí:

.be

 

Autor článku: Juzek Skala, Foto&Video: Lukáš Blaho