Salamandra škvrnitá:

Určite ste už pri prechádzkach lesom natrafili na tohoto krásneho a zaujímavého živočícha. Osobne salamandry stretávam najčastejšie, keď chodievam na huby a sú poriadne upršané, mokré a vlhké dni. Vtedy akoby sa najradšej špacírovali po celom lese.

Salamandra škvrnitá najradšej obľubuje vlhké lesné lokality, hlavne listnaté a zmiešané lesy. Často ju môžete nájsť aj pri horských potokoch, studničkách a bystrinách kde sa rozmnožuje. Samička znáša mladé larvy práve do horských potokov a studničiek. Tu začína život mladej salamandry, ktorá sa v potoku postupne vyvíja. Živý sa tu rybím poterom a kôrovcami.

Na Slovensku sú salamandry zákonom chránené. Je potrebné ich ochraňovať a vážiť si ich.

Ako už isto viete, výrazne žlté sfarbenie salamandry naznačuje jedovatosť. Jed salamandry, ktorý vylučuje zo žliaz za očami pre ľudí nie je nebezečný. Jediné nebezpečie Vám hrozí ak by ste chceli salamandru chytať a po chytaní si dôkladne neopláchnete ruky. Keby si rukami zanesiete jed do očí môže dôjsť k nepríjemnému zápalu.

Pre menšie živočíchy, ktoré by si na nej chceli pochutiť môže byť jed smrtelný. Poprípade sa môžu priotráviť a po druhýkrát si rozmyslia či to ešte z nejakou salamandrou skúsia :-)

 Väčšina lesných živočíchov sa salamandrám vyhýba, pretože už dobre vedia, že sú jedovaté a tak naša krásna salamandra nemá skoro žiadnych prirodzených nepriateľov.

Potrava: Salamandry lovia hlavne na večer a v noci. Živia sa hmyzom, slimákmi, dážďovkami, pavúkmi atď...

Veľkosť: 15 - 25 cm v dospelosti

Vek: Dožívajú sa cca 20 - 25 rokov

 Tu som stretol nejaké salamandry: