Rak riečny:

20170417 155322

V dnešnom článku si troška predstavíme krásneho vodného živočícha Raka riečneho. Tento živočích je v dnešnej dobe vzácny a chránený. Vďaka tomu, že ľudia žnečisťujú ich prirodzené prostredie rieky, potoky a jazerá sa populácia rakov oproti minulosti výrazne znížila. Ďalší veľký nepriateľ Raka riečneho je nepôvodný druh Rak Americký, ktorý roznáša chorobu tzv. Račí mor. Tento mor vyhubil v európskych krajinách značnú populáciu Raka riečneho.

20170417 155326

Rak riečny nám môže poslúžiť aj ako indikátor čistoty vody. Živý sa rôznymi vodnými rastlinamy, korienkamy, žabami, hmyzom, lastúrnikmi, uhynutými a chorými rybami a živočíchmi. Napomáha tak čistiť vodu. Jeho prirodzeným nepriateľom je Vydra riečna. Raz do roka raky zhadzujú svoje panciere.

20170417 155328

Kedysi sa raky chytali a lovili do košov. Bola to pochúťka. Rak má troška jemného mäska v klepetách a na chvoste. Toto mäsko pripomína sladšie kuracie mäsko. Je ho však tak máličko, že na to aby sa človek najedol by ich musel chytiť veľké množstvo. Z jedného dospelého raka sa získa cca 1 polievková lyžica mäsa. Raky sa varili v slanej vode alebo sa piekli v pahrebe.

V dnešnej dobe by to bola veľká škoda!!! Rak je zákonom chránený živočích a tieto tvory musíme chrániť a pomáhať im tým, že nebudeme znečisťovať ich prirodezné prostredie. Už ich je len máličko nie ako tomu bolo v dávnejších časoch kedy sa bežne lovili. Teraz sú zákonom chránené a ich lovom by ste si poriadne zavarili! Je to krásny živočích, ktorý si zaslúži našu pozornosť a ochranu, aby sa jeho populačný stav zlepšil a tento živočích sa zachoval aj pre naše ďalšie generácie.