Rybolov a rybárstvo ako začať:

Už ako malý chlapec som sa zaujímal o život v naších riekach a potokoch. Ako malí chalani aj my sme s kamarátmi skúšali chytať ryby na dlhé lieskové palice, kde sme mali kúsok silónu, malý plaváčik a háčik s nástrahou. Boli sme mladí pytliaci, už je to premlčané :D ( Takto v dnešnej dobe určite nezačínajte! :D)

Neskôr som sa o rybárstvo začal zaujímať troška vážnejšie a tak som vstúpil do krúžku mladých rybárov a spravil si rybársky lístok.  Ako mladý rybár som chodieval loviť hlavne na rieku Váh a priľahlé jazerá. Boli to pekné časy keď som sa zo školy ponáhlal domov pre udicu. Sadol som na bicykel a hurá k Váhu, kde som dokázal stráviť celé hodiny :-) Ako mladý rybár som sa rybárstvu venoval 5 rokov. Potom som mal od rýb pár rokov pauzu no a teraz som sa k rybárstvu vrátil znova.

Rybačka je krásny koníček, koho raz chytí za srdce nedokáže odoľať rybáskej vášni. Sadnúť si s udičkou v ruke skoro ráno pri vodu a počúvať štebot prebúdzajúcich vtákov je to proste paráda, pohoda, kľud a relax. Nie nadarmo sa hovorí, že čas strávený na rybách sa do celkovej dĺžky života nepočíta :-)

 

Ako sa stať rybárom? 

Na to aby ste si mohli legálne zachytať ryby na našich vodách sa najskôr musíte stať členom rybárskeho zväzu. Podľa toho z akého kraja pochádzate si musíte zistiť pod akú obvodnú organizáciu patríte. Potom treba zavolať alebo prísť osobne na Váš rybársky dom a spýtať sa kedy sa naberajú nový členovia a vypísať potrebnú prihlášku. Nový členovia sa väčšinou priberajú na jeseň aspoň v našej organizácii to tak je.

Deti sa prihlasujú do rybárskeho krúžku, kde budú mať školenia o rybolove, zákonoch a rybách.

Dospelí teda aspoň v našej obvodnej organizácii v Trenčíne to majú tak, že sa dohodne v jeden deň školenie kde sa budete školiť o rybolove, zákonoch a rýbách. V ten istý deň po školení sa napíšu rybárske testy. 

Ak testy spravíte od nového roka sa stávate rybárom a môžete si prísť pre rybárske papiere. Samozrejme ešte predtým si je potrebné rybársky lístok zaplatiť.  Tým, že ste sa stali členom rybárskeho zväzu pre Vás nasledujúci rok plynú určité povinosti.

Keďže my rybári máme prírodu radi a chceme sa pri naších brehoch cítiť príjemne treba odpracovať určitý počet brigádnickych hodín. Ak si beriete povolenku na kaprové vody je to 8 hodín. Ak by ste chceli povolenku aj na pstruhové vody je to ešte + 6 hodín. Na brigádach sa väčšinou upravujú brehy, zbierajú odpadky atď...

Ďalšia povinnosť treba navštíviť členskú výročnú schôdzu. 

Tieto dve povinnosti sa dajú aj finančne nahradiť. Náhrada za jednu brigádnicku hodinu sú 4 €. Náhrada za neúčasť na schôdzi 16 €. (V každej organizácii sa to môže líšiť...)

 

Koľko rybársky lístok stojí? 

Ceny sa môžu líšiť v závislosti od organizácie berte to len orientačne...

U nás pre rok 2015:

- Zápisné dospelí 80 €, mládež 5 €, deti 0 €

- Členská známka dospelí 20 €, mládež 14 €, deti 0 €

- Miestne kaprové povolenie dospelí 46 €, mládež 27 €, deti 10 €

- Miestne pstruhové povolenie dospelí a mládež 20 €, deti 15 €

- Rybársky lístok 3 ročný 17 €, ročný 7 €, deti zdarma  (Treba ho vybaviť na Mestskom úrade odbor životné prostredie)

Zrátajte si to spolu (podla toho či beriete povolenie na pstruhové vody alebo len kaprové vody.)

Ja som si bral povolenie na kaprové + pstruhové + 3 ročný rybársky lístok vyšlo ma to spolu 183 €/rok

Deti od 6-14 rokov povolenie kaprové + pstruhové + 1 ročný rybársky lístok spolu 25 €/rok

 

Rybár musí mať pri sebe tieto tri dokumenty:

Z ľava : Povolenie na rybolov, Rybársky lístok, Členská legitimácia.

 

Úvod by sme mali za sebou. Pokiaľ Vás rybárstvo a ryby zaujímajú a máte k tomu pozitívny vzťah určite odporúčam vyskúšať tento krásny koníček. Na rybách sa človek neskutočne odreaguje a dokážete tam vypnúť a relaxovať. Jediný problém môže nastať s Vašimi ženami či priateľkami, ktoré Vám časté vychádzky k vode nemusia tolerovať :D V tomto prípade ich odporúčam zobrať so sebou možno rybárstvu prepadnú aj oni a budete mať spoločného koníčka :D

Petrov zdar kamaráti!