Plamienka zimná:

DSC01965

Dnes si predstavíme zimnú jedlú hubu ktorá má názov Plamienka zimná. V zime keď je pomenej húb ktoré sa dajú zbierať môže byť pre hubárov zaujímavá. Veľa hubárov ju zbiera a využíva napríklad do polievok, šalátov,omáčok či na zaváranie. Hlúbik je dosť tvrdý takže na konzumáciu nieje vhodný. Na konzum používame iba klobúčiky!!! Tie  sú vraj výborné v ostro-kyslej alebo slepačej polievočke.  Môžete vyskúšať aj praženicu s plamienky. Vedeli ste že plamienka má aj liečivé účinky?

Plamienka rastie v trsoch od novembra do marca na dreve listnatých stromov. Obľubuje hlavne topole a vŕby. 

Plamienka je ako prírodné antibiotikum. Obsahuje látky ktoré majú antibakteriálne účinky a protirakovinové účinky. Používa sa hlavne v Čínskej medicíne kde je používaná pri chorobách pečene a žalúdočných vredoch. Pôsobí proti baktérii Helicobacter pylori ktorá spôsobuje žalúdočné vredy. Na posilnenie organizmu sa používajú čerstvé plodnice alebo prášok zo sušenej plamienky. 

Neskúsení hubári by si mali dať hlavne v novembri pozor na možnosť zámeny zo smrteľne jedovatou: Kapucňovkou okrovohnedastou. Tá rastie od júna do novembra (v miernejšej zime môže prekvapiť aj neskôr) a dosť sa na Plamienku podobá. Smrteľne jedovatá Kapucňovka má na nožičke " miznúci prstenec". Plamienka má nožičky hladké bez prstenca. Farba nožičiek je zamatovo-plyšová sú dosť tvrdé. Treba si ich dôkladne napozerať a naučiť sa ich rozoznávať!

Preto pred zberom si dobre naštudujte atlas a na začiatok zbierajte plamienku so skúsenejším hubárom! Riskovať sa nikdy neoplatí!!!

 

Obrázky Plamienky zimnej:

DSC01967

DSC01968

 DSC01969

 

Video z pátrania po Plamienke: