Ryžovanie zlata:

DSC01438x

Vedeli ste o tom, že táto zaujímavá činnosť sa dá vyskúšať aj na Slovensku, prípadne susednom Česku? Aj na Slovensku a v Česku máme zlatonostné rieky. V dávnych časoch Slovanov či Keltov sa v našich končinách ľudia zaoberali aj ryžovaním zlata. Zlato sa ryžovalo zo zlatonostných riek a potokov.

 

Medzi zlatonostné rieky a potoky na Slovensku patria napríklad: Dunaj, Váh, Nitra, Hron, Zlatá Idka,  a ďalšie...

V Česku sú to napríklad: riaka Otava, potoky v oblasti Zlatých hôr atď...

Niektoré mestá majú dokonca v svojom názve skryté zlato je to náznak toho že sa tam v minulosti ťažilo alebo ryžovalo zlato nar. Zlatno, Zlaté Moravce či dedinka Zlatníky.

20131003 165010889

Kedysi to bolo starodávne remeslo, ktorým sa ľudia dokonca živili aj u nás na Slovensku. No a určite ste už počuli o bájnej zlatej horúčke na Klondajku pri Aliaške. Mnoho dobrodruhov tam skúšalo svoje štastie :-) Pekný článok o Slovenskom zlatokopovi nájdete tu: http://www.czsk.net/svet/clanky/sr/zlatokop.html

DSC01442x

 

Aké zlato sa v našich potokoch a riekach nachádza ?

Teraz asi sklamem väčšinu z Vás :-) Na ryžovaní zlata u nás veru nezbohatnete :D Zlatinky, ktoré sa nachádzajú v našich potokoch a riekach sú veľmi maličké. Na to aby ste nazbierali cca 1g zlata potrebujete viac ako 3000 zlatiniek. Na to aby ste ich naryžovali by ste museli preryžovať tony materiálu :-) Na druhej strane je zlato z našich potokov a riek veľmi čisté a dosahuje vynikajúcu rydzosť( karát).

Dúfam, že som Vás teraz neodradil. Nejde predsa o zárobok ale o to vyskúšať si zaujímavý koníček. Zabavíte tak aj deti na letnej stanovačke pri rieke :-)

 

Čo budeme potrebovať na ryžovanie zlata?

DSC01444x

Na začiatok postačí obyčajná menšia lopatka, ryžovacia panvica a sito na preosiatie hrubšieho materiálu. Neskôr keď Vás to začne baviť môžete vyskúšať aj splav.

Princíp ryžovnia je úplne jednoduchý zo dna rieky si lopatkou naberiete materiál a cez sito preosejete do ryžovacej panvice. V panvici po preosiati ostane len jemný riečny piesok. Teraz začneme panvicou krúžiť a odplavujeme všetok nežiadúci materiál. Keďže zlato je ťažké malo by ostať na dne panvice. Možno z môjho popisu to nie je dostatočne jasné preto je najlepšie pozrieť si video z ryžovania:

Najlepšie miesta na nabratie materiálu na ryžovanie sú miesta, kde sa po dlhé roky usádzajú drobné zlatinky, ktoré rieka nesie so sebou. Takéto miesta hľadajte v rôznych zákrutách potokov a riek kde sa hromadí nános, ďalej za väčšími kameňmi. Na Dunaji sú napríklad rôzne pobrežné pláže kde sa usádza piesok, ktorý obsahuje drobné čiastočky zlata. Možno ste to ani nevedeli v minulosti sa na Dunaji hojne ryžovalo zlato. Pokiaľ Vás tento koníček zaujal poztite si Slovenské fórum o ryžovaní zlata: http://www.forum.ryzovaniezlata.sk/

Ukážka ryžovania zlata so splavom: