Vypaľovanie do dreva:

Dnes by sme si predstavili túto skvelú záľubu. Vypaľovanie do dreva odborne pyrografia je krásny koníček. Silou ohňa môžete do dreva vypáliť neskutočné obrázky. 

Na vypaľovanie sa používa vypaľovačka. Nemusíte sa báť. Obyčajné vypaľovačky nie sú finančné náročné. Základné modely s niekoľkými nadstavcami sa dajú kúpiť už od 8 eur. Konkrétne tá moja 30W sa zahrieva na cca 270 až 300 stupňov. Obsahuje 20 nadstavcov a stála 13 eur. Na začiatok to úplne postačuje.

Samozrejme že ak sa tomuto koníčku budete chcieť venovať profesionálnejšie sú na trhu aj kvalitnejšie modeli s ktorými sa Vám bude vypaľovať podstatne jednoduchšie. Zahrievajú sa na teploty až cez 500 stupňov a vypaľovanie ide jednoduchšie a plynulejšie.

 

Podložky na vypaľovanie:

Z dreva si vyrežte a opracujte podložku vlastných rozmerov, do ktorej chcete vypaľovať. Dá sa vypaľovať skoro do každého druhu dreva. Ja som svoj prvý obrázok vypaľoval do podložky zo smreku. Vynikajúce drevo na vypaľovanie je napríklad breza či lipa. Breza má tú výhodu, že na nej nie sú moc vidieť letokruhy. Drevo na vypaľovanie by malo byť dobre preschnuté, aby neskôr nezačalo praskať a nezničilo obrázok. Keď potrebujete rýchlo vysušiť drevo skúste sušenie v mikrovlnke. Nájdite si o tom článok v google. Pred vypaľovaním si stranu, na ktorú sa chystám vypaľovať pekne vybrúsim jemným šmirgľom napr. č 240 úplne do hľadka.

 

Postup vypaľovania:

- Nachystáme si pripravené opracované drevo.

- Pred samotným vypaľovaním si na drevo môžeme ceruzkou nakresliť obrázok, ktorý chcete vypaľovať.

- K samotnému vypaľovaniu asi toľko. Ja si najskôr vypáľujem hlavné obrysi a potom sa snažím tieňovať obrázok. Dávajte si pozor aby ste si pri vypaľovaní( keď rôzne vypaľovačku natáčate) nechtiac nešuchli horúcim kovovým telom vypaľovačky o obrázok. Mne sa to pár krát stalo a potom som mal na obrázku nechcené vypálené miesta.

- Keď je hotovo natriem obrázok matným akrylátovým lakom na drevo a detský nábytok.

- Nakoniec pridám záves a je hotovo :-)