Kliešte, nástrahy lesa:

Čo sú kliešte...?

Stretnú sa dva kliešte, jeden sa pýta druhého: "Tak čo, ako ide život?" Na to druhý kliešť odpovedá: Ani sa nepýtaj, ešte je len poludnie a už ma dvakrát vytočili!" :))) Dosť bolo srandy poďme si povedať niečo o kliešťoch:

 

Kvalitné repelenty môžete zakúpiť na našom eshope: Repelent proti kliešťom

Video je zo stránky www.kliest.sk (ďakujeme za povolenie zdielať) - nájdete tam ďalšie užitočné informácie ohľadom klieštov a očkovania proti kliešťovej encefalitíde.

 

Kliešte:

Ako všetci dobre vieme kliešte sú čim ďalej viac premnožené je to až neuveriteľné koľko ich v posledných rokoch pribudlo.

Každý sa im snaží vyhnúť. Sú to malé odporné potvory (paraziti), ktoré hľadajú hostiteľa (človeka alebo zviera). Vyliezajú na steblá tráv, kde sa zachytávajú a čakajú na príchod hostiteľa. Na steblách tráv a inej vegetácie trpezlivo čakajú kedy pôjde niekto okolo. Vnímajú pach a otrasy blížiaceho hostiteľa. Keď sa hostiteľ ošuchne o vegetáciu kliešť sa na ňom šikovne zachytí.

No a teraz si táto potvorka hľadá vhodné miesto, kde by sa prisala. Keď ho nájde zapichne svoj ústny orgán, ktorý pripomína harpúnu jemne pod kožu hostiteľa a začína sať krv. Pri tom do rany vypúšťa sliny, ktoré obsahujú látky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi a látky, ktoré miesto vpichu znecitlivia. Preto počas prvých hodín človek nič necíti ani ho nič nesvrbi a nevie, že má kliešťa prisatého.

Prisatého kliešťa je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť. Preto sa vždy po návrate domov z lesa, poľa či lúky poriadne poprezerajte. Bezproblémovo sa dá kliešť vytiahnuť len prvých pár hodín po prisatí alebo vtedy, keď už je poriadne nacicaný ale to už je neskoro. Najlepšie je ak kliešťa odstránite do 24 hodín od prisatia.

Čím dlhšie máte kliešťa prisatého, tým viac baktérii vniká do vašej krvi a tým je väčšia možnosť, že Vás nakazí nebezpečnou chorobou.

Kliešte sú najviac aktívne v teplom období na jar a v lete v mesiacoch Apríl až Október.

 

Ako sa účinne a 100percentne brániť kliešťom ?

Pravdupovediac ešte som na to neprišiel. Na trhu je veľmi veľa rôznych repelentov a mastičiek či náramkov, ktoré majú odpudzovať klieštov. Tak isto je aj dosť prírodných odpudzovačov napr. Fenikel a Klinčeky. Z osobnej skúsenosti viem, že nič z tohoto nie je 100 percentné a väčšinou aj tak na sebe nejakého kliešťa nájdete. Takže nikdy nezabúdajte na 100 percentnú kontrolu tela a prípadné odstránenie kliešťa najlepšie do 24hod zabránite tým prípadnému prenosu nákazy Lymskej boreliózy. Bohužiaľ nakaziť sa kliešťovou encefalitídou môžete aj hneď po prisatí nepotrebuje 24hod ako v prípade Lymskej boreliózy.

Poprípade ak chodievate do lesa často porozmýšlajte nad očkovaním, ktoré môže byť dobrá prevencia voči klieštovej encefalitíde poskytuje až 99 percentnú ochranu(účinné antibiotiká na toto ochorenie doposiaľ neexistujú). Bohužiaľ na Lymskú boreliózu zatiaľ očkovanie nie je.

Môj postreh z potuliek prírodou: Dosť mi pomáha to keď chodím a zhruba každú pol hodinku sa zastavím a pozriem na maskáče či nejaká potvora po mne nelezie takto sa zbavím väčšiny kliešťou priamo v teréne.

Repelenty proti kliešťom môžete zakúpiť tu:

 

Nebezpečné choroby, ktoré prenášajú kliešte :

Lymská borelióza:

Lymská borelióza je infekčné bakteriálne ochorenie (spirochéta Borellia burgdorferi), ktoré postihuje celý organizmus. Prejavuje sa najskôr rozsiahlou červenou vyrážkou. Neskôr sa môže objaviť únava, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny. Neliečená borelióza môže prejsť do chronického štádia s postihnutím srdcového svalu a nervového systému. Boreliózu možno účinne liečiť antibiotikami (doxycyklín, amoxycilín). Borélia sa na Slovensku vyskytuje asi u 10 % kliešťov. Predpokladá sa, že na rozvoj ochorenia musí byť kliešť prisatý na tele aspoň 24 hod. Proti lymskej borelióze neexistuje očkovanie.

 

Kliešťová encefalitída:

Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Ohlasuje sa bolesťami hlavy, horúčkou, slabosťou až po príznaky zápalu mozgu a mozgových blán. Keďže ochorenie môže zapríčiniť smrť a trvalé následky (každý štvrtý prípad kliešťovej encefalitídy spôsobuje dlhodobé zdravotné ťažkosti), netreba ho brať na ľahkú váhu. Kliešťový zápal mozgu (kliešťovú encefalitídu) spôsobuje vírus kliešťovej encefalitídy, ktorý najčastejšie prenáša kliešť (Ixodes ricinus). Kliešte sa vyskytujú vo veľkom množstve predovšetkým v krajinách strednej Európy (teda aj na Slovensku), Škandinávii, vo východnej Európe a Ázii.